Czy dokument WZ można zaliczyć do kosztów w KPiR?

receipts-1372961_640

WZ-ka – jest dokumentem rejestrującym „wydanie zewnętrzne”, a więc potwierdza wydanie towarów lub wyrobów gotowych z magazynu na zewnątrz.

Wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy na podstawie ww. dokumentu mogą dokonać zapisów w KPiR. Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Czytaj dalej Czy dokument WZ można zaliczyć do kosztów w KPiR?

Jak potwierdzić zapłatę dokonaną gotówką?

receipts-1372961_640

Większość przedsiębiorców nie wie, co ma zrobić w przypadku płatności gotówką, a dokładniej co w tym wypadku ma być potwierdzeniem zapłaty?

W sytuacji, gdy płatność dokonywana jest za pomocą karty płatniczej lub przelewem, to dowodem płatności jest wyciąg bankowy. Jeżeli jednak płatność dokonywana jest za pomocą gotówki... czy potwierdzenie zapłaty na fakturze jest wystarczające?

Czytaj dalej Jak potwierdzić zapłatę dokonaną gotówką?

Co zrobić, gdy klient nie wywiązuje się z płatności?

money-256319_640

Najbardziej uciążliwą sytuacją dla przedsiębiorców jest ciągłe pilnowanie terminów płatności klientów i nagminne ponaglanie ich.

Bardzo ciężko dotrzeć do klientów, którzy nie opłacają swoich dokonanych zakupów na nasz produkt czy usługę. Czasami setne wysyłanie przypomnień o płatności nie jest wystarczające – odpowiedzi zwrotnej brak, płatności oczywiście też brak. Co robić dalej? Można się od tego jakoś uchronić?

Czytaj dalej Co zrobić, gdy klient nie wywiązuje się z płatności?

Czy zakup od osoby prywatnej może być kosztem?

office-277393_640

Jeżeli przedsiębiorca dokona zakupu od osoby prywatnej, może zaliczyć go do swoich kosztów. Jedankże przedsiębiorca ten musi posiadać umowę sprzedaży (dokument potwierdzający transakcję), tak aby mógł potwierdzić tym dowodem swój zakup. Dopiero wtedy przedsiębiorca na podstawie umowy sprzedaży może ująć dany koszt w KPiR.

Przy czym musi pamiętać o tym, że umowa sprzedaży powinna zawierać niezbędne dane. Czytaj dalej Czy zakup od osoby prywatnej może być kosztem?

Czy mogę odliczyć straty z działalności gospodarczej od dochodu?

technology-791297_640
Według ustawy o PDOF z art. 9 podatnik może obniżyć dochód o wysokość straty ze źródła przychodów (poniesionej w roku podatkowym). Podatnik może tego dokonać w ciągu następujących po sobie 5-ciu latach podatkowych. 

Czytaj dalej Czy mogę odliczyć straty z działalności gospodarczej od dochodu?