Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Urlop okolicznościowy – najważniejsze informacje

Urlop okolicznościowy – najważniejsze informacje

W życiu każdego z nas przytrafiają się wyjątkowe okazje i ważne wydarzenia, które chce lub musi się spędzać w gronie rodziny i najbliższych osób. Zwykle konieczne okazuje się wtedy wzięcie dnia wolnego w pracy. Na takie właśnie uroczystości przysługuje tzw. urlop okolicznościowy.

Do takiego urlopu uprawniają jedynie wybrane sytuacje i ważne okoliczności, takie jak: ślub, śmierć bliskiej osoby, narodziny czy konieczna opieka nad dzieckiem.

W poniżej publikacji przestawione zostaną podstawowe informację dotyczące urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy dotyczy zdarzeń i okoliczności, w których za czas nieobecności lub zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia czy też otrzymuje pieniężną rekompensatę, a niekiedy zyskuje nawet dodatkowe dni wolne od pracy.

Urlop okolicznościowy jest urlopem, który wykracza poza pulę 20 lub 26 dni wolnych jest urlop okolicznościowy.

Wymiar urlopu okolicznościowego w 2023 roku

Ustawodawca uwzględnia okoliczności takie jak:

  • ślub pracownika – 2 dodatkowe dni wolne,
  • zgon oraz pogrzeb dziecka, małżonka, matki, ojca, macochy lub ojczyma – 2 dodatkowe dni wolne,
  • urodzenie się dziecka osobie zatrudnionej – 2 dodatkowe dni wolne,
  • zgon siostry, brata, teścia, teściowej, dziadka, babki lub osoby utrzymywanej przez danego pracownika – 1 dodatkowy dzień wolnego,

Niezbędne dokumenty

Urlop okolicznościowy otrzymuje się na pisemny wniosek, który zawsze należy złożyć z wyprzedzeniem, poza sytuacjami, gdy zdarzenie jest nagłe (np. śmierć rodzica, dziadka).

W przypadku nagłych zdarzeń, pracownik musi skontaktować się z pracodawcą najpóźniej podczas drugiego dnia nieobecności w pracy. Jeśli dopełni wszystkich formalności, pracodawca nie ma prawa odmówić mu udzielenia urlopu.

Warto zaznaczyć, że pracownik nie musi zawiadamiać o swojej nieobecności pracodawcy osobiście, może tego dokonać przez inną osobę. Może też skontaktować się telefonicznie, mailowo czy drogą pocztową. Oczywiście z zastrzeżeniem, że w zakładzie pracy nie obowiązują inne zasady w tym zakresie.

Pracodawca ma prawo zażądać od pracownika dokumentu potwierdzającego zasadność korzystania z urlopu okolicznościowego, np. odpis aktu małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia.

Dlatego też pracownik ma obowiązek przedstawić dokumentację potwierdzającą jego uprawnienie do przyznania urlopu okolicznościowego.

Czy można rozdzielić 2 dni urlopu okolicznościowego?

Wymiar 2 dni przysługujących na urlop okolicznościowy — śmierć ojca, matki, ojczyma czy macochy — nie musi być wykorzystany łącznie. Można go rozdzielić np. na dzień pogrzebu i na dzień potrzebny na uregulowanie formalności urzędowych związanych ze śmiercią rodzica.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy W 2023 roku?

Za czas urlopu okolicznościowego płaci albo pracodawca (pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia). Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niepowykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, w 2023 roku stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niepowykonywania pracy.

Źródła:

  1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy z dnia 15 maja 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632) – dostęp z dnia 06.2023.
  2. https://www.pit.pl/aktualnosci/od-26-kwietnia-2023-r-dwa-nowe-urlopy-w-kodeksie-pracy-w-jakiej-formie-zlozyc-wniosek-1008269 – dostęp z dnia 06.2023.
  3. https://strefabiznesu.pl/jak-mozemy-wydluzyc-urlop-w-2023-roku-do-dodatkowego-wykorzystania-ponad-tydzien-wolnego/ar/c3-17347063 – dostęp z dnia 06.2023.
  4. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00135 – dostęp z dnia 06.2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *