Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jakie są sposoby obliczania podatku?

notebook-1925746_640

Z początkiem roku każda firma może dokonać wyboru formy opodatkowania. Dla obecnego 2017 roku ustawa przewiduje oczywiście niezmienne, trzy formy opodatkowania – obliczania podatku.

W związku z powyższym ustawa przewiduje trzy główne formy opodatkowania i są to między innymi:

 

  1. Opodatkowanie według skali podatkowej – 18% i 32%,
  2. Opodatkowanie według jednolitej stawki – 19%,
  3. Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – 3%; 5,5%; 8,5%; 17%, 20%.

Dla krótkiego wyjaśnienia powyższych opodatkowań przybliżymy nieco te pojęcia. Wyjaśnimy do kogo głównie są skierowane. Mianowicie:

  • Opodatkowanie wg skali podatkowej – 18% jest często wybierają formą opodatkowania, w przypadku, gdy kwota uzyskanych dochodów nie jest zbyt wysoka. Dodatkowo podatnicy, którzy zdecydują się na tę formę opodatkowania, mają możliwość optymalizacji podatków, ponieważ moga oni korzystać z praw do ulg i odliczeń. Natomiast podatnicy, którzy niestety przekroczą limit kwoty uzyskanych dochodów (koszty są zbyt wysokie), ich skala podatkowa wyniesie wtedy aż 32%. Oznacza to, że dosyć często rezygnują z tej formy opodatkowania i przechodzą na inną formę opodatkowania – niższą.

Więcej na: https://www.ksiegowoscspolki.pl/co-to-jest-opodatkowanie-wedlug-skali-podatkowej/

  • Opodatkowanie liniowe 19% jest głównie wybierane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, lub po prostu te osoby, które wybrały tę formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. Oprócz tego podatek ten dotyczy jeszcze osób, które odpłatnie zbyły nieruchomości lub papiery wartościowe. W tym również obejmuje także podatek od dochodów z kapitałów pieniężnych i dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw.

Więcej na: https://www.ksiegowoscspolki.pl/co-to-jest-podatkowanie-wedlug-stawki-19/

  • Opodatkowanie ryczałtowe natomiast wybierają głównie Ci podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i nie są w stanie (lub nie chcą) osiągnąć wysokich kosztów, a wartość ich przychodu jest porównywalna z wartością dochodu. Dodatkowo korzystają z tej formy osoby, które uzyskują dochody z najmu (dzierżawy) realizowanego poza działalnością gospodarczą (z najmu prywatnego).

Więcej na: https://www.ksiegowoscspolki.pl/opodatkowanie-ryczaltem-od-przychodow-ewidencjonowanych/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *