Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest opodatkowanie według skali podatkowej?

stapler-86797_640

Opodatkowanie według skali podatkowej jest najbardziej popularną formą opodatkowania dochodów podatników. Jest najczęściej wybieraną formą przez przedsiębiorców, w związku z czym najwięcej osób jest nią objętych. 

Opodatkowanie według ogólnych zasad, a więc według skali podatkowej jest bardzo optymalną formą wyboru, ponieważ przy tej formie opodatkowania możliwa jest optymalizacja podatkowa.

W związku z powyższym rezygnacja z tej formy powinna być naprawdę przemyślana. Dopiero w przypadku, gdy kwota uzyskanych dochodów jest wysoka, a więc przekroczy 2 stopień skali podatkowej (czyli podatnik zostanie już objęty podatkiem 32%) powinno decydować się o zmianie formy opodatkowania np. na stałą stawkę liniową 19%.

Dodatkowo osoby wybierające tę formę opodatkowania na zasadach ogólnych mają prawo do wszelkich ulg i odliczeń.

  • Osoby rozliczające się w wyżej wymienionej formie opodatkowania wg skali podatkowej, rozliczają się za pomocą PIT-u 37 lub 36. 

    Według zasad ogólnych opodatkowania według skali podatkowej 18% i 32% podstawą obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych są następujące kwoty/wyliczenia:

  • jeżeli podstawa obliczenia (kwota uzyskanego dochodu) wynosi do 85 528 zł, to podatek wynosi = 18% minus kwota zmniejszająca podatek.
  • jeżeli natomiast kwota ta przekracza wartość 85 528 zł, to podatek wynosi15 395,04 zł + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł minus kwota zmniejszająca podatek.

     

    Podstawa prawna: art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *