Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jakie są rodzaje deklaracji ZUS zgłoszeniowych?

time-1542181_640

Przedsiębiorca zobowiązany jest do składania deklaracji ZUS przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, ale również w trakcie jej prowadzenia (np. przy zatrudnianiu nowego pracownika lub zgłaszaniu go do ubezpieczeń).

Deklaracje zgłoszeniowe – deklaracje składane przez przedsiębiorców do ZUS-u (np. poprzez program Płatnik). Występuje 5 rodzajów deklaracji zgłoszeniowych, które uzależnione są od sytuacji (np. zgłoszenie pracodawcy lub pracownika do ubezpieczeń) oraz od rodzaju ubezpieczeń (zgłaszana jest osoba objęta ubezpieczeniem społecznym, zdrowotnym lub innym).

Do rodzajów deklaracji zgłoszeniowych ZUS zalicza się:

  1. deklaracja ZUS ZUA – formularz deklaracji przekazywany jest do ZUS-u, w przypadku, gdy zgłaszana osoba do ubezpieczeń jest nowym pracownikiem lub przedsiębiorcą i objęta jest (pełnym) ubezpieczeniem społecznym. Formularz składa się również w przypadku korekty danych. Należy dostarczyć druk również w sytuacji, gdy dany przedsiębiorca (po 2 latach) przechodzi z ZUS-u preferencyjnego na ZUS pełny.
  2. deklaracja ZUS ZZA – poprzez formularz deklaracji zgłasza się do ubezpieczeń przedsiębiorcę lub pracowników objętych tylko ubezpieczeniem zdrowotnym. Formularz składa się również w przypadku korekty danych.
  3. deklaracja ZUS ZIUA – formularz składa się tylko w przypadku, gdy nastąpiły zmiany (lub korekta) danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, – osoba zgłoszona wcześniej na formularzu ZUS ZUA albo ZUS ZZA (część III ZUS ZUA lub ZUS ZZA).
  4. deklaracja ZUS ZCNA – formularz dotyczy głównie członków rodziny, a więc sytuacji, gdy podatnik chce zgłosić dane członków swojej rodziny, ale dotyczy również zgłoszenia pracownika dla celów ubezpieczenia zdrowotnego. Formularz ten służy również do wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego.
  5. deklaracja ZUS ZWUA – formularz składa się tylko i wyłącznie w przypadku wyrejestrowania danej osoby z ubezpieczeń albo tylko społecznych lub tylko zdrowotnych, albo z ubezpieczeń społecznych, jak i ubezpieczenia zdrowotnego. Formularz ten służy również do korekty danych o wyrejestrowaniu, jak i w przypadku likwidacji działalności (nie składa się go jednak w przypadku zawieszenia działalności!).

Wyżej wymienione formularze bez względu na rodzaj muszą być składane w ciągu 7 dni od zatrudnienia pracownika bądź zmiany danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *