Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest opodatkowanie według stawki 19%?

office-1575261_640

Spora część osób wybiera formę opodatkowania liniowego 19%, ponieważ jest to stała stawka – jednolita i niezmienna. W przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskuje wysoki dochód, ta forma jest dla niego bardzo opłacalna (np. w opodatkowaniu wg skali podatkowej, miałby aż 32%).

Podatek liniowy, a więc opodatkowanie według jednolitej stawki 19% jest bardzo dogodną formą opodatkowania dla większości przedsiębiorców, jednakże niesie też za sobą pewne minusy. Poprzez wybranie tej formy, traci się prawo do większości ulg i odliczeń, które np. przysługują opodatkowanym na zasadach ogólnych.

Opodatkowanie 19% jest głównie wybierane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, lub po prostu te osoby, które wybrały tę formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. Oprócz tego podatek ten dotyczy jeszcze osób, które odpłatnie zbyły nieruchomości lub papiery wartościowe.

  • Osoby, które wybrały podatek liniowy, a więc 19% podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej rozliczają się za pomocą PIT-36L.

Dodatkowo podatek 19% obejmuje także podatek od dochodów z kapitałów pieniężnych, a więc z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych (dochodów opodatkowanych w ten sposób nie łączy się z dochodami z innych źródeł) – art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  • Osoby, które obejmuje podatek od dochodów z kapitałów pieniężnych, rozliczają się za pomocą PIT-38.

oraz dotyczy także osób, które uzyskały dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a)-c) ustawy nabytych po 31 grudnia 2006 r. (jeżeli nabycie nastąpiło do dnia 31 grudnia 2006 r., opodatkowanie następuje według „starych” zasad – 10% przychodu, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innychustaw Dz. U. Nr 21, poz. 1588 ze zm.).

  • Osoby, których dotyczy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, rozliczają się w PIT-39.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *