Spora część osób wybiera formę opodatkowania liniowego 19%, ponieważ jest to stała stawka – jednolita i niezmienna. W przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskuje wysoki dochód, ta forma jest dla niego bardzo opłacalna (np. w opodatkowaniu wg skali podatkowej, miałby aż 32%).
Podatek liniowy, a więc opodatkowanie według jednolitej stawki 19% jest bardzo dogodną formą opodatkowania dla większości przedsiębiorców, jednakże niesie też za sobą pewne minusy. Poprzez wybranie tej formy, traci się prawo do większości ulg i odliczeń, które np. przysługują opodatkowanym na zasadach ogólnych.
Opodatkowanie 19% jest głównie wybierane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, lub po prostu te osoby, które wybrały tę formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. Oprócz tego podatek ten dotyczy jeszcze osób, które odpłatnie zbyły nieruchomości lub papiery wartościowe.
- Osoby, które wybrały podatek liniowy, a więc 19% podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej rozliczają się za pomocą PIT-36L.
Dodatkowo podatek 19% obejmuje także podatek od dochodów z kapitałów pieniężnych, a więc z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych (dochodów opodatkowanych w ten sposób nie łączy się z dochodami z innych źródeł) – art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Osoby, które obejmuje podatek od dochodów z kapitałów pieniężnych, rozliczają się za pomocą PIT-38.
- Osoby, których dotyczy dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, rozliczają się w PIT-39.