Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

office-1575939_640 (1)

Opodatkowanie ryczałtem dotyczy najmniejszej liczby osób, jednakże pojęcie to nie jest obce dla przedsiębiorców. Tę formę wybierają głównie osoby, których interesują niskie koszty uzyskania przychodów.

Jak wspomniano już powyżej, przedsiębiorcy głównie decydują się na tę formę opodatkowania, ponieważ motywuje ich kwestia niskich kosztów uzyskania przychodów. W tym wypadku ryczałt jest opłacany od przychodu – nie ma możliwości rozliczania kosztów podatkowych.

Opodatkowanie ryczałtowe wybierają głównie Ci podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i nie są w stanie (lub nie chcą) osiągnąć wysokich kosztów, a wartość ich przychodu jest porównywalna z wartością dochodu. 

Dodatkowo z ryczałtu mogą także skorzystać osoby, które uzyskują dochody z najmu (dzierżawy) realizowanego poza działalnością gospodarczą (z najmu prywatnego).

  • Osoby wybierające ryczałt rozliczają się poprzez PIT-28.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać podatnicy, którzy uzyskali przychody nie wyższe niż 150 000 euro (na rok 2017 jest to kwota 661 680 zł).

Należy pamiętać, że…

…podatnicy, którzy zdecydują się na tę formę opodatkowania, mają obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów (odrębnie za każdy rok podatkowy), do prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych!

Uwaga! Przychody opodatkowane ryczałtem nie można łączyć z innymi dochodami – z innych źródeł.

Dodatkowo osoby, które w danym roku uzyskały przychód ze swojej działalności gospodarczej (ryczałt), a dodatkowo uzyskały jeszcze jakiś dochód ze zwykłego stosunku pracy (u jakiegoś pracodawcy), są zmuszone do wypełnienia dwóch PIT-ów! Mianowicie muszą złożyć PIT-28 (wspomniany już wcześniej, przeznaczony dla ryczałtowców) i PIT-37 (przeznaczony dla rozliczenia dochodów z pracy).


Jakie są stawki ryczałtu?

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

  • 3,0% – od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu oraz z odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą,
  • 5,5% – od przychodów m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
  • 8,5% – od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
  • 17% – od przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych, m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, hoteli, wynajmu samochodów osobowych,
  • 20% – od przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów.

Podstawę opodatkowania stanowi przychód bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *