Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

W jakich sytuacjach faktura nie zawiera VAT-u?

bussines (23)

 

Niektóre faktury pozbawione są kwoty VAT i z tego powodu mogą one posiadać różne oznaczenia – „zw”, czyli zwolniony; „np”, czyli nie podlega opodatkowaniu lub stawka 0%.

Aby rozróżnić powyższe oznaczenia, należy przyjrzeć się głębiej poszczególnym kwestiom.

 

Co to jest stawka VAT 0%?

Sprzedawca w określonych sytuacjach może zastosować stawkę 0% VAT na fakturze. W art. 83 Ustawy o VAT oraz w odrębnym rozporządzeniu znajduje się lista określająca czynności , dzięki którym możliwe jest zastosowanie stawki 0%.

Między innymi jest to eksport towarów, WDT (Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów), wszelkie usługi związane z transportem lotniczym i morskim itp.

Warto jeszcze wspomnieć, że mimo iż na fakturze występuje stawka 0% to sprzedaż i tak jest opodatkowana, oznacza to, iż przedsiębiorca może rozliczać VAT od zakupów.

 

Co to jest stawka „zw”?

Stawka „zw”, czyli zwolniony z opodatkowania, oznacza, że przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT i w momencie, gdy dokona sprzedaży zwolnionej z VAT, musi użyć na fakturze oznaczenia „zw”.

W art. 43 Ustawy o VAT również wymieniona jest lista z informacją o szczegółowych działalnościach zwolnionych z opodatkowania, którym przysługuje stawka „zw”.

Między innymi są to usługi związane z edukacją, psychologią, pośrednictwem finansowym, służbą zdrowia czy sportem itp.

Przy sprzedaży z oznaczeniem „zw” nie ma możliwości rozliczenia VAT-u od zakupów. Jedyną możliwą opcją jest możliwość prowadzenia sprzedaży mieszanej, ale przysługuje ona tylko przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność związaną z VAT i są zarejestrowani jako podatnicy VAT –u czynnego. Oznacza to, że mimo sprzedaży zwolnionej dokonuje się także sprzedaży opodatkowanej VAT-em.

 

Co to jest stawka „np”?

Stawka „np.”, Oznacza to, że wystawiona faktura sprzedaży nie ma kwoty VAT i nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. Jeśli chodzi o transakcje z firmami z UE zamieszcza się też adnotację „odwrotne obciążenie” – dotyczy między innymi eksportu usług, który według ogólnej zasady jest opodatkowany w kraju usługobiorcy (czyli nabywcy).

Między innymi fakturę sprzedaży z oznaczeniem „np.” wystawiają głównie pracownicy działający zdalnie – programiści, graficy, tłumacze itp. Są to osoby, które wykonują dane zlecenia na rzecz innych zainteresowanych odbiorców, ale za granicą.

W tym wypadku oznaczenie stawką „np.” pozwala przedsiębiorcy odliczyć VAT od zakupów.

 

 

Czy na faktura marża występuje stawka VAT?

Na wystawianej fakturze marży nie występują kwoty VAT, np. w sytuacji gdy dotyczy ona jakiś towarów używanych. W tym wypadku sprzedawca nie wpisuje kwoty VAT, ale niestety musi zapłacić z tego tytułu VAT. Firma która wystawi fakturę marże, jest zobowiązania do opłacenia VAT od marży – różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną zakupu towaru lub ceną usług potrzebnych do wykonania usługi turystycznej.

 

Niestety faktura marża nie pozwala przedsiębiorcom na odliczanie VAT-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *