Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Ile kosztuje składka zdrowotna?

family-insurance-1316543_640

Znaczna część przedsiębiorców płaci do ZUS-u kwotę 288,95 zł na składkę zdrowotną. Pracownicy, którzy opłacają dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, wydają średnio 380 zł miesięcznie. Jednakże nikt nie zastanawia się nad tym ile tak naprawdę wynosi realny koszt.

Dla księgowego na pewno składka zdrowotna służy do obliczania podatku dochodowego, a oznacza to, że 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej podlega odliczeniu od podatku dochodowego, podczas gdy cała składa obliczana jest jako 9% podstawy wymiaru.

Oznacza to, że ZUS oblicza składkę zdrowotną jako procent od „podstawy wymiaru”. Za podstawę wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorców wyznacza się 75% przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Dla przykładu w obecnym 2016 roku dwie kwoty związane ze składką zdrowotną wyglądają następująco:

  • 288,95 zł (czyli 9% z 3210,60 zł). Przedsiębiorca tę kwotę przelewa co miesiąc na konto ZUS-u.
  • 248,82zł (czyli 7,75% z 3210,60 zł). Tę kwotę przedsiębiorca odejmuje od podatku dochodowego.

Różnica między dwoma w/w kwotami jest realnym kosztem ubezpieczenia zdrowotnego. W tym wypadku jest to kwota 59,61 zł.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że w/w kwotę 248,82 zł przedsiębiorca może odjąć od podatku dochodowego zapłaconego w związku z przychodami z wielu źródeł. Między innymi do źródeł tych, zalicza się:

  • działalność gospodarczą,
  • stosunek pracy (czyli umowa o pracę),
  • działalność wykonywaną osobiście (np. umowy o dzieło, umowy zlecenia),
  • prawa autorskie,
  • najem lub dzierżawę.

Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca osiąga niewielkie przychody, a więc tym samym podatek dochodowy z działalności jest niski to przedsiębiorca ma prawo do odjęcia składki zdrowotnej od podatku zapłaconego z innych powodów.

 

Czy dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne też można odjąć od podatku?

Osoby, które pracują na umowach zlecenie lub o dzieło, mogą dobrowolnie podpisać umowę z NFZ i samodzielnie opłacać dobrowolną składkę zdrowotną. Składka w obowiązującym roku 2016 wynosi 382,16 zł (9% podstawy wynoszącej 4.246,21 zł). W przypadku opłacania dobrowolnej składki na ubezpieczenie nie ma żadnych różnic.

Warto tutaj wspomnieć fakt, iż osoba, która opłaca dobrowolne ubezpieczenie ma możliwość odliczenia większej części składki od podatku.

Oczywiście, aby cokolwiek dzięki niej uzyskać, trzeba poczekać na złożenie zeznania rocznego PIT. W momencie składania rocznego PIT-u dany pracownik może odjąć od podatku 7,75% podstawy wymiaru, czyli nie całą składkę. Tę kwotę trzeba samodzielnie obliczyć i wpisać podczas wypełniania PIT-a. Oznacza to więc, że  składka wynosi 9% tej podstawy, a odliczyć można jedynie 7,75%. Czyli, jeśli składka wynosi 382,16 zł (9%), to odliczyć od podatku można 329,08 zł (7,75%) za każdy miesiąc.

 

Na koniec należy wspomnieć, że odliczyć od podatku można jedynie te składki, które zostały już zapłacone – środki na konto ZUS-u zostały faktycznie przelane w rozliczanym okresie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *