Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Termin wypłaty wynagrodzenia

Pracodawca jest zobowiązany do terminowego wypłacania wynagrodzenia swoim pracownikom za wykonaną pracę. Jednakże jaki termin musi zostać wyznaczony wg przepisów prawa?

Wynagrodzenie musi być wypłacane minimum raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie – wg. art 85 Kodeksu Pracy.

Zazwyczaj określony termin podany jest w regulaminie pracy, jeżeli jednak pracodawca nie ustalił regulaminu, to musi umieścić wzmiankę o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia w pisemnej informacji dla pracowników – w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Dodatkowo taka informacja może znaleźć się na umowie.

Wynagrodzenie wypłacane raz na miesiąc musi być wypłacone do 10 dnia kolejnego miesiąca – za miesiąc poprzedni.  W przypadku, gdy ten dzień wypadnie w dniu wolnym od pracy, pracodawca zobowiązany jest do przekazania wynagrodzenia wcześniej, np. w dniu poprzednim.

Powyżej wspomnieliśmy o minimalnym okresie wypłaty – raz na miesiąc, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby ta częstotliwość była większa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *