Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czas pracy i norma czasu pracy

Warto wiedzieć, co to jest czas pracy, z czym jest utożsamiany oraz jakie są normy czasu pracy.

Czas pracy jest innymi słowy, czasem przez który pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy i w którym wykonuje swoją pracę w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym do tego miejscu.

Do czasu pracy zalicza się faktyczny czas wykonywanej pracy oraz czas, w którym pracownik nie wykonuje żadnej pracy, ale jest w dyspozycji pracodawcy (np. podróż służbowa). Dodatkowo do czasu doliczany jest także czas nie wykonywania pracy (np. okres przestoju, przerw w pracy).

Jeżeli chodzi natomiast o normę czasu pracy, to oznacza ona ogólnie przyjęta normę liczby godzin, które pracownik może maksymalnie przepracować.

W Kodeksie Pracy występują trzy rodzaje normy pracy i jest to norma: dobowa, średniotygodniowa oraz łączna tygodniowa. Pierwsza norma wyznacza maksymalnie 8 godzin pracy na dobę, której to nie można przekroczyć. Druga norma wyznacza maksymalnie 40 godzin pracy (w 5 dniowym tygodniu pracy) w przyjętym okresie rozliczeniowym. Natomiast ostatnia wyznacza 48 godzin pracy w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym (wlicza się tutaj normalny czas pracy i godziny nadliczbowe).

Podsumowując, według przepisów prawa czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, 40 godzin tygodniowo (w przeciętnym 5-dniowym tygodniu pracy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *