Obowiązek przekazywania informacji do osoby ubezpieczonej

Przedsiębiorcy często zastanawiają się czy muszą przekazywać informację do ubezpieczonego, czy nie muszą. Jeżeli tak, to przekazują ją co miesiąc, czy co roku?

Oczywiście, że płatnik składek musi przekazać informację miesięczną lub roczną do ubezpieczonego – głównie w celu zapoznania się i potwierdzenia informacji przez ubezpieczonego. Ubezpieczony powinien mieć wgląd do przekazanych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz do wypłacanych świadczeń do ZUS.

Według art. 41 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych informacja taka może być przekazana miesięcznie (ale nie jest ona obowiązkowa! dostarczana jest w tym wypadku tylko na żądanie ubezpieczonego) lub rocznie na formularzu informacji miesięcznej lub rocznej dla osoby ubezpieczonej oraz w innej formie, ale spełniającej wymogi ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ten leży na płatniku składek i musi on go przestrzegać.

W związku z powyższym zobowiązany płatnik przekazuje ubezpieczonemu informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego – za zgodą ubezpieczonego.

Wyżej wymieniony obowiązek przekazywania informacji dotyczy oczywiście ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Jeżeli jednak osoba zgłoszona jest tylk do ubezpieczenia zdrowotnego lub pobierane są składki z emerytur i rent, to płatnik składek jest zwolniony z obowiązku przekazywania ubezpieczonemu informacji miesięcznej i rocznej.

Jak wcześniej wspominaliśmy, płatnik nie jest również zobowiązany do przekazywania ww. informacji co miesiąc, jedynie na żądanie ubezpieczonego będzie musiał tego dokonywać. Jednakże nie może przekazywać jej częściej niż raz na miesiąc i to za miesiąc poprzedni! Trzeba jednak wspomnieć tez o tym, że w takiej sytuacji przedsiębiorca nie ma obowiązku przekazywania informacji rocznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *