Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Składki preferencyjne – co to? dla kogo?

Składki preferencyjne to po prostu obniżone (niższe) składki, które moga płacić wybrani przedsiębiorcy – jacy?

Niższe składki na ubezpieczenie dotyczą głównie nowych przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność gospodarczą. Jednakże muszą być przy tym spełnione dwa warunki, mianowicie:

  • dany przedsiębiorca nie może w obecnej chwili prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej oraz nie prowadził jej przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych (przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej),
  • w ramach własnej działalność gospodarczej nie świadczy usług na rzecz byłego pracodawcy takich samych jak na etacie – dotyczy to pracodawcy, u którego był on zatrudniony na podstawie umowy o pracę w tym samym roku, w którym założył działalność, lub w poprzednim roku.

Przede wszystkim warto tutaj podkreślić, że z obniżonych składek na pewno nie może skorzystać osoba, która współpracuje z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą!

Obniżone składki nowy przedsiębiorca może opłacać tylko przez okres pierwszy (pełnych!) 24 miesięcy, licząc ten termin od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W ww. termin 24. miesięcy wlicza się również okres zawieszenia działalności. Co oznacza, że gdy przedsiębiorca w trakcie tych 24. pierwszych miesięcy prowadzenia działalności zawiesi na chwilę swoją działalność, to po jej odwieszeniu nie będzie miał wydłużonego okresu, ponieważ w trakcie zawieszenia działalności czas tern upływał w dalszym ciągu i nie został on zastopowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *