Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Niewykonane obowiązki względem ubezpieczeń społecznych – sankcje

Płatnik, który jest zobowiązany do opłacania składek jest także zmuszony do wykonywania innych obowiązków z tego zakresu. Za niewykonanie obowiązków oczywiście wymierzone będą odpowiednie sankcje – jakie?

W związku z powyższym płatnik składek ma przypisanych parę obowiązków, m.in. opłacanie składek w terminie za każdy miesiąc oraz innych obowiązków stawianych przez przepisy prawa – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm.).

Za niedopilnowanie i niedostosowanie się do ww. obowiązków nałożone zostają na płatnika odpowiednie sankcje, takie jak: kara grzywny, naliczanie odsetek za zwłokę lub wymierzenie opłaty dodatkowej. Jednakże są to w miarę małe sankcje. Nieco większe sankcje dotyczą wszczęcia postępowania egzekucyjnego czy zabezpieczenie majątku podatnika!

Dodatkowo płatnik może być ukarany sankcją dotyczącą popełnienia przestępstwa, gdzie zostanie złożone odpowiednie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia go według Kodeksu karnego. Możliwe jest również zgłoszenie płatnika jako upadłego dłużnika do sądu, pozbawienie go prawa do prowadzenia działalności, czy wpisanie płatnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *