Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Pliki JPK – obowiązkowe i na żądanie organów podatkowych

Dosyć ważny staje się temat plików JPK. Obecnie znany jest plik JPK_VAT i jest on obowiązkowy już dla dużych przedsiębiorców oraz już małych i średnich, niebawem stanie się obowiązkowy również dla mikro.

Od 1 stycznia 2016 roku comiesięczna wysyłka pliku JPK obowiązuje dla dużych przedsiębiorców oraz podatników nie będących przedsiębiorcami oraz od 1 stycznia 2017 roku dla małych i średnich przedsiębiorców oraz podatników nie będących przedsiębiorcami. Od nowego roku 2018 będzie on obowiązywać również dla mikroprzedsiębiorców oraz podatników nie będących przedsiębiorcami.

 

Dodatkowo obowiązywać zaczną struktury pliku JPK, np. plik JPK_FA lub JPK_MAG itd.

Powyższy obowiązek ten jest nieco inny niż sam plik JPK, ponieważ zwykły plik JPK wysyłany jest co miesiąc obowiązkowo. Natomiast struktury JPK będą ukazywane na żądanie organów podatkowych w trakcie kontroli. Dany nakaz obowiązuje już od 1 lipca 2016 roku dla dużych przedsiębiorców oraz podatników nie będących przedsiębiorcami. Od 1 lipca 2018 roku zacznie obowiązywać także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz podatników nie będących przedsiębiorcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *