Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Minimalne wynagrodzenie 2019 r – obowiązki pracodawcy

Wraz z 1 stycznia 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie. Dlatego też wyższa pensja minimalna zapewnia wyższe świadczenia, które wyliczane są na tej podstawie oraz nowe obowiązki pracodawców.

Podwyższenie pensji minimalnej i minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku niesie ze sobą bardzo dużo zmian, które są istotne dla pracodawców, pracowników, zleceniodawców i osób korzystających z obniżonych składek ZUS.

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie,
a minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto.

Wypłata niższej pensji stanowi naruszenie przepisów prawa pracy. Aby obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika, przyjmuje się przysługujące pracownikowi m.in. składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się — odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, oraz nagrody jubileuszowej.

Wyrównanie pensji minimalnej

Jeśli w danym miesiącu ze względu na terminy wypłat określonych składników wynagrodzenia bądź rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest mniejsze od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pracodawca powinien zapewnić pensję pracownika do wysokości w postaci wyrównania. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca wraz z wypłatą wynagrodzenia.

Natomiast jeśli chodzi o pracowników wypłacanym godzinowo wyrównanie, powinno być wypłacane za każdą godzinę pracy. Wyrównanie oznacza różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, która wynika z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w określonym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w określonym miesiącu, która jest przeliczona na godzinę pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *