Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Program „Mama 4 plus” także dla ojców i cudzoziemców

Projekt ustawy emerytur dla mam, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, został przyjęty przez rząd. Czeka jeszcze na podpis prezydenta. Z tego świadczenia będą mogli skorzystać również ojcowie oraz cudzoziemcy.


W momencie śmierci matki lub kiedy dzieci zostały porzucone, świadczenie „Mama 4 plus” może zostać przyznane ojcu. Jeśli zostaną spełnione określone warunki z projektu, mogą także skorzystać z niego cudzoziemcy. Słowo mama w nazwie programu nie wyklucza ojców w możliwości uzyskania tego świadczenia.

Podstawowym warunkiem, aby świadczenie „Mama 4 plus” zostało przyznane, jest więc wychowanie co najmniej czworga dzieci i osiągnięcie wieku emerytalnego. Ten wiek dotyczy kobiet, natomiast jeśli chodzi o ojców, jest to wiek 65 lat. Nie ma możliwości, żeby skorzystać z tego świadczenia przed ukończeniem wieku emerytalnego.

Matczyna emerytura będzie przyznawana tylko tym osobom, które nie posiadają innych źródeł zarobkowych, znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej. Kobiety wychowujące minimum 4. dzieci otrzymają dokładnie 1 100 zł. Projekt ma być wprowadzony w życie już od 1 marca 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *