Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Limit płatności gotówkowej

Większość przedsiębiorców nie ma zielonego pojęcia o limicie płatności gotówkowej  opłacone gotówką faktury. Nie wiedzą czy limit ten podany jest w kwocie brutto, czy netto.

Limit płatności gotówkowej wynosi 15 tys. zł. Jednakże liczona jest ona w kwocie brutto, a więc dana kwota jest już ostateczną kwotą transakcji, jaką przedsiębiorca powinien zapłacić kontrahentowi.

W związku z czym oznacza to, że w przypadku, gdy podatnikiem jest podatnik zwolniony z BAT, to przedsiębiorca może ująć w koszty całą wartość transakcji opłaconą gotówką, a więc do kwoty 15 tys. zł. Natomiast przy podatniku określanym, jako czynny podatnik VAT, przedsiębiorca będzie mógł w koszty tylko wartość netto, a więc do 15 ty zł netto.

Oczywiście należy tutaj podkreślić, że do wyżej wspomnianych sytuacji nie zaliczają się podatnicy, którzy są uznani za ryczałtowców – podatnicy objęci zryczałtowanymi formami opodatkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *