Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Nadwyżka kosztów kilometrówki

Jak obliczać kilometrówkę w danym miesiącu jest dosyć zrozumiałe, jednakże, jak obliczyć ją w ciągu całego roku? Co dzieje się w sytuacji wystąpienia nadwyżki kosztów?

Nadwyżki są zawsze przenoszone na kolejny miesiąc, tak więc przeniesienia trwają przez cały rok – od początku aż do końca. Przy czym należy pamiętać, że nadwyżka powstała w grudniu nie może być już rozliczona w kolejnym roku. Od stycznia zawsze prowadzona jest nowa i czysta ewidencja przebiegu pojazdu.

Jeżeli chodzi o samochody osobowe stawka przypadająca na daną pojemność skokową wygląda następująco:

  • 0,8358 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm³,
  • 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm³

Na podstawie wyżej wymienionej stawki mnoży się ją z ilością przejechanych kilometrów w ciągu danego miesiąca. Wynik tego równania pokaże, jaką sumę kosztów można zaksięgować w danym miesiącu. Każda nadwyżka będzie jednak przenoszona na kolejny miesiąc. Przedsiębiorca może oczywiście poruszać się samochodem i odliczać swoje koszty tylko wtedy, gdy wykonuje to w celach służbowych, np. wyjeżdża po towar, jedzie na szkolenie lub konferencję, czy spotyka się z klientem itd.

Dla przykładu:

W styczniu przedsiębiorca Y przejechał 50 km, poniósł koszty w wysokości 200 zł, co oznacza, że kwota do zaksięgowania będzie wynosiła  41,79 zł, ponieważ stawka za jeden kilometr wynosi, np. 0,8358 zł pomnożona przez 50 km daje taki wynik.

Natomiast kwota, która zostanie przeniesiona na kolejny miesiąc, a więc luty, to kwota 158,21 zł, ponieważ 200 zł – zaksięgowana kwota 41,79, daje taki wynik.

W związku z powyższym w lutym zostanie przeniesiona kwota 41,79. Jednakże kolejne przejechane kilometry przed danego przedsiębiorcę w tym miesiącu wyniosą 100 km a koszty zakupów 250 zł. Tak więc zaksięgowana zostanie kwota 83,58 zł.

I tutaj na kolejny miesiąc, a więc marzec zostanie przeniesiona kwota 208,21 zł, ponieważ przeniesiona kwota ze stycznia to 41,79 + kwota zakupów 250 zł –  zaksięgowana kwota 83,58.

W związku z powyższym, kilometrówka rozliczana jest narastająco, ponieważ rosną kilometry oraz koszty, aż do końca roku.

Dodatkowo należy podkreślić, że identycznie wygląda sytuacja z kilometrami. W sytuacji, gdy okaże się, iż kilometrów jest więcej niż kosztów zakupów, to również można je przenosić na kolejne miesiące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *