Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Księgowość tzw. uproszczona i pełna

W Polsce wyróżniamy pojęcie księgowości uproszczonej oraz księgowości pełnej. Każda z wymienionych rodzajów księgowości prowadzona jest na innych zasadach.

Księgowość uproszczona – najprostsza metoda rozliczania się

  • Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR)
    Uproszczona księgowość rozliczana jest na tzw. „zasadach ogólnych” i jest prostą metodą obliczania podatku – sumowanie przychodów i kosztów. W związku z czym podatek płacony jest od dochodu, a więc od różnicy wynikającej pomiędzy przychodem (wpływami wynikającymi ze sprzedaży) a kosztami prowadzenia działalności. Księgowość uproszczona dotyczy małych przedsiębiorców, jest najczęściej spotykaną formą rozliczania się przedsiębiorców. działalności.
  • Karta podatkowa
    W dalszym ciągu jest to księgowość uproszczona, co prawda jest to najprostsza metoda rozliczania się, jednakże nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać. W wybranej formie, podatnik zmuszony jest do dokonywania comiesięcznych wpłat – wysokość wpłat jest zależna od określenia jej przez Urząd skarbowy.
  • Ryczałt ewidencjonowany
    Księgowość uproszczona w tym wypadku jest również prostą metodą prowadzenia księgowości, tak samo, jak KPiR. Jednakże nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z wybranej formy. Ryczałt jest przede wszystkim opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają wysokich kosztów działalności firmy, w innym wypadku jest to zupełnie nieopłacalne. W tym wypadku płaci się określoną stawkę podatku zależną tylko od przychodu (z pominięciem kosztów), co oznacza, że podatek płacony jest od tego co zostało sprzedane – nie ważne, czy firma zarobiła coś, czy nie.

Pełna księgowość – dużo bardziej skomplikowana metoda rozliczania

  • Księgi Rachunkowe (Handlowe)
    Pełna księgowość prowadzona jest w dużo bardziej rozbudowanej i dokładniejszej formie księgowania operacji gospodarczych za pomocą ksiąg rachunkowych. Księgowość pełna prowadzona jest przez duże przedsiębiorstwa i jest dla nich poniekąd pełną informacją o stanie przedsiębiorstwa. Dzięki pełnej księgowości przedsiębiorca posiada rozbudowaną analizę na temat sytuacji swojej firmy oraz ma dużo większą kontrolę nad wszystkimi księgowanymi operacjami gospodarczymi. Oznacza to, że poza obliczaniem podatku, pełna księgowość buduje pewnie obraz finansów przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *