Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Rejestracja dla celów podatkowych VAT

Rejestracja w celach podatku VAT dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Gdy ta działalność podlega podatkowi od towarów i usług należy złożyć do Urzędu Skarbowego odpowiednią deklaracje rejestrującą podatnika.

Deklaracja o której mowa powyżej, to deklaracja VAT-R, która rejestruje danego podatnika jako VAT czynnego. Wszystko po to, aby dany podatnik mógł odliczyć naliczony podatek VAT. Bez rejestracji jako podatnik VAT czynny, podatnik nie ma prawa do odliczenia.
Co z podatnikami zwolnionymi z podatku VAT? W przypadku podatników, którzy są zwolnieni z podatku VAT nie ma nałożonego na nich obowiązku rejestracji. Jednakże podatnicy Ci nie mają zakazu do dokonania takiej czynności, co oznacza, że jeżeli chcą dobrowolnie zarejestrować się poprzez deklaracje VAT-R – mogą złożyć formularz do Urzędu Skarbowego.

Należy podkreślić, iż złożenie stosownego formularza zgłoszeniowego VAT-R jest możliwe tylko przed dokonaniem pierwszej czynności, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów usług.

Formularz VAT-R złożony zostaje przez podatnika i trafia do naczelnika danego urzędu skarbowego – to on podejmuje decyzje o przyznaniu statusu podatnika, jako VAT czynnego lub zwolnionego. W formularzu podatnik musi określić wszystkie ważne informacje, np. czy posiada prawo do korzystania ze zwolnienia, czy przysługuje mu status małego podatnika VAT itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *