Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Księgowość online spółki z o.o. – dlaczego warto z niej skorzystać ?

Księgowość online spółki z o.o. – dlaczego warto z niej skorzystać ?

Obecnie zauważalny jest ogromny postęp w zakresie rozwoju techniki. W rachunkowości również można wyraźnie zauważyć progres w sektorze prowadzenia ksiąg rachunkowych. Aktualnie coraz popularniejsza staje się księgowość on-line. Jest to zdecydowanie bardziej wygodna i przystępna forma prowadzenia księgowości również dostępna dla spółek.

Księgowość on-line spółki z.o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest typem spółki kapitałowej, która może zostać założona przez jednego lub więcej wspólników w każdym, dopuszczalnym przez prawo, celu gospodarczym. W myśl przepisów ustawy o rachunkowości spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości. Każdy przychód, zysk czy koszt musi zostać zaewidencjonowany oraz rozliczony.

Ponadto spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do corocznego przedstawiania zysków i strat czy bilansu rachunkowego. Wobec powyższego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi się pełną księgowość. Zatem skorzystanie z księgowości on-line jest doskonałym rozwiązaniem.

Rodzaje księgowości internetowej

Prowadzenie księgowości internetowej jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ w tym celu wymagany jest jedynie komputer i Internet.

Księgowość on-line prowadzona samodzielnie

Można bez przeszkód skorzystać z księgowości on-line do samodzielnego prowadzenia. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które swobodnie poruszają się w zakresie księgowości, mających wiedzę odnośnie terminów oraz przepisów regulujących działania w przedmiocie rachunkowości. Wówczas przedsiębiorca samodzielnie wystawia faktury za sprzedany towar lub usługę, opłaca składki na ubezpieczenie społeczne, wcześniej obliczone przez system, składa deklaracje podatkowe, uiszcza odpowiednie podatki, których wysokość obliczana jest przez aplikację. Samodzielne prowadzenie księgowości on-line wymaga od przedsiębiorcy poświęcenia czasu i uwagi oraz dopilnowania wszystkich terminów. Jednak kwoty wszelkich należności skarbowych czy z tytułu ubezpieczeń społecznych są automatycznie wyliczane przez aplikację księgową.

Księgowość on-line prowadzona przez biura rachunkowe

Istnieje również możliwość skorzystania z księgowości internetowej, prowadzonej przez wykwalifikowane biura rachunkowe. Wówczas nie trzeba martwić się formalnościami a dostęp do ksiąg rachunkowych umożliwia aplikacja. Jedyną czynnością jaką musi w tym przypadku wykonać przedsiębiorca jest przekazanie wszelkiej dokumentacji księgowej, faktur, potwierdzeń zapłaty czy przekazów pocztowych biurom rachunkowym prowadzącym księgowość on-line. Z kolei księgowi przekazują przedsiębiorcy wszelkie informacje dotyczące opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, opłaconych podatków oraz zapewniają wgląd w dokumentację księgową. Duża część biur rachunkowych prowadzących księgowość on-line umożliwia przekazywanie skanów niezbędnych dokumentów oraz umieszczanie ich w aplikacji księgowej.

Oferta biur rachunkowych prowadzących księgowość on-line

Przedsiębiorcy korzystający z ofert biur rachunkowych, które oferują usługę księgowości on-line, mają dostęp do aplikacji księgowej. W ramach usługi posiadają również dostęp do programu umożliwiającego wystawienie faktur. Wówczas wystawiona faktura automatycznie zostaje zaksięgowana w aplikacji. Ponadto z poziomu aplikacji księgowej istnieje możliwość dostępu do działu kadr i płac. W tym przypadku można otrzymać dostęp do modułu, w którym przechowywane są akta osobowe pracownika, czy dokumenty dotyczące jego wynagrodzenia.

Dlaczego warto skorzystać z księgowości internetowej?

Obecnie księgowość internetowa jest korzystnym i atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. W szczególności duże podmioty prawne, takie jak spółki kapitałowe, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mają z tego duże korzyści. Prowadzenie sprzedaży towarów lub usług na dużą skalę generuje również dużą ilość płatności a w konsekwencji duże ilości faktur.

Podczas prowadzenia księgowości on-line rezygnuje się z gromadzenia wersji papierowych wszystkich dokumentów płacowych i przekazywania ich księgowym. Usługa prowadzenia księgowości on-line, oferująca dostęp do aplikacji księgowej jest niezwykle wygodnym sposobem na prowadzenie uporządkowanej księgowości. Ponadto księgowi bardzo często służą merytoryczną pomocą w razie pojawienia się pytań i wątpliwości po stronie przedsiębiorcy.

W przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością księgowość internetowa ma to znaczenie, że ułatwia współpracę w zakresie rozliczeń, w przypadku gdy wspólnicy znajdują się w różnych miastach. Wówczas nie zachodzi konieczność dostarczania wszelkich faktur oraz innej dokumentacji księgowej do jednego biura rachunkowego, oddalone o kilkadziesiąt bądź kilkaset kilometrów, ale wystarczy wykonanie skanu dokumentacji i przesłanie jej poprzez aplikację.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/firmy/dla-firm/ksiegowosc-online-dla-kogo-poznaj-wady-i-zalety-rozwiazania/5b35mv0 (dostęp z dnia 18.06.2022 r.)
  2. https://cenabiznesu.pl/-prowadzenie-ksiegowosci-online-wygoda-oraz-realne-oszczednosci (dostęp z dnia 20.06.2022 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *