Kogo dotyczy odwrotne obciążenie?

Osoby, które mogą stosować odwrotne obciążenie muszą spełnić kilka podstawowych warunków – zgodnie z przepisami prawa.

Według przepisów prawa odwrotne obciążenie mogą stosować:

  • osoby prawne
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej
  • osoby fizyczne nabywające określone towary (załącznik nr 11 ustawy o VAT)

Wyżej wymienione podmioty muszą spełniać dodatkowo ustanowione przez prawo warunki, mianowicie:

  1. Podatnicy dokonujący dostawy tych szczególnych towarów, nie są zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 i nie korzystają ze zwolnienia z VAT do limitu 150.000 zł,
  2. Podatnicy będący nabywcami towarów wrażliwych, są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT
  3. Dostawy tych towarów nie są objęte zwolnieniem, od nabycia których, nie przysługiwało odliczenie VAT, przeznaczone na cele działalności zwolnionej z VAT.

Odwrotne obciążenie nie będzie miało racji bytu, jeżeli dokonujemy sprzedaży na rzecz nieprowadzących działalności gospodarczej lub podatników zwolnionych z VAT.

Zgodnie z jego treścią mechanizm ten znajduje zastosowanie, gdy:

  • sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT,

  • nabywca jest czynnym podatnikiem VAT,

  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *