Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest faktura odwrotne obciążenie?

Przedsiębiorcy zastanawiają się często co oznacza faktura, która posiada dodatkowo dopisek „odwrotne obciążenie”, z czym to się wiąże?

Faktura oznaczona dopiskiem „odwrotne obciążenie VAT” wystawiana jest przy sprzedaży towarów, gdzie w określonych sytuacjach dany podatnik nie rozlicza podatku należnego VAT. Oznacza to, że podatek rozlicza nabywca, a nie sprzedawca. Należy tu jednak podkreślić, że podatnikiem wystawiającym daną fakturę jest podatnik oznaczony statusem „podatnik czynny VAT” i który oczywiście prowadzi własną działalność. Dodatkowo należy wspomnieć, iż podatnik może zastosować fakturę z dopiskiem odwrotne obciążenie tylko przy towarach wskazanych w załączniku numer 11 do ustawy o VAT i towarach, które nie podlegają zwolnieniu VAT.

Informacje szczegółowe na temat stosowania dopisku odwrotnego obciążenia można znaleźć w art. 17 ust.1 pkt 7 ustawy o VAT (towary) oraz art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT (usługi).

Towary

Należy wspomnieć jeszcze o tym przy jakiego rodzaju sprzedaży jeszcze można stosować odwrotne obciążenie.

Towary względem jakich można stosować odwrotne obciążenie wymienione są w art. 17 ust.1 pkt 7 ustawy o VAT .

Dodatkowo poniżej wymieniona sprzedaż wytypowanych towarów może również być objęta odwrotnym obciążeniem, jednakże musi dodatkowo spełniać jeszcze jeden warunek – ich łączna wartość w ramach jednej transakcji, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20.000 zł.

W związku z powyższym, w sytuacji, gdy niżej wymienione towary przy jednej transakcji sprzedażowej będą dodatkowo bez kwoty podatku i przekroczą łączną wartość 20 tysięcy – będzie można zastosować odwrotne obciążenie. Są to:

  • procesory (od 2017 roku);
  • przenośne maszyn do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takich jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobnych – wyłącznie komputerów przenośnych, takich jak: tablety, notebooki, laptopy;
  • telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfonów;
  • konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałych urządzeń do gier zręcznościowych lub hazardowych z  elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów

Usługi

Natomiast stosowanie odwrotnego obciążenia przy sprzedaży (świadczeniu) usług odnosi się do usług jakie wymienione są w załączniku nr 14 ustawy o VAT, jednakże tutaj musi być spełniony jeden warunek – nabywca, jak i sprzedawca muszą być czynnymi podatnikami VAT.

Między innymi można tutaj wymienić usługi, takie jak:

  • roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków)
  • roboty związane z rozbiórką i burzeniem obiektów budowlanych;
  • roboty tynkarskie
  • roboty związane z wykładaniem posadzek i oblicowywaniem ścian;
  • roboty malarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *