Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Moment rozpoczęcia i zakończenia okresu wypowiedzenia

Przy okresie wypowiedzenia nie jest ważne tylko zachowanie danego okresu według ustalonych przepisów prawa, ale należy również wiedzieć kiedy rozpoczyna się i zaczyna moment danego okresu!

Moment rozpoczęcia i zakończenia okresu wypowiedzenia jest przede wszystkim zależny od tego czy wyznaczony jest on na dni, tygodnie, czy miesiące – to główny punkt zaczepienia.

W przypadku umowy o pracę, gdzie okres wypowiedzenia liczony jest tylko w dniach uznaje się pierwszym dniem wypowiedzenia ten dzień, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia i musi to być dzień roboczy. Tak więc, jeżeli wypowiedzenie było dostarczone w sobotę, to wypowiedzenie liczymy od poniedziałku, ponieważ niedziela nie jest dniem roboczym. Okres wypowiedzenia w dniach przysługuje tylko umowom ona okres próbny do 2 tygodni.

W związku z tym, iż liczone są tylko dni robocze, przy okresie wypowiedzenia nie są więc liczone święta i niedziele. Tak więc okres liczony jest od dnia roboczego, przez wszystkie kolejne dni robocze, tak aby wynosił określony czas, np. 3 dni (łącznie z sobotami!).

Przy umowach o pracę, gdzie okres wypowiedzenia liczony jest w tygodniach to dniem rozpoczęcia jest pierwsza niedziela – po złożonym wypowiedzeniu. W tym wypadku liczone są 2 tygodnie, co oznacza, że jeżeli zaczynamy dzień od niedzieli, to liczymy następnie tydzień, jako 7 dni + kolejnych 7 dni, i zatrzymujemy się na sobocie.

W związku z powyższym dniem kończącym okres wypowiedzenia jest zawsze sobota.

Natomiast przy umowach o pracę, gdzie okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach dniem rozpoczęcia jest pierwszy dzień kalendarzowy następnego miesiąca – po złożeniu wypowiedzenia.

Tutaj natomiast okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem miesiąca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *