Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Nazewnictwo usług – paragon fiskalny

Według przepisów prawa, a dokładnie § 8 ust. 1 rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących wymienia elementy jakie muszą znaleźć się na paragonie fiskalnym. Jednym z ważniejszych elementów jest nazewnictwo.

Między innymi paragon fiskalny powinien zawierać nazwę usługi. Oczywiście nazwa ta powinna być ujęta w taki sposób, aby pozwalała ona na jasną i jednoznaczną identyfikację danej usługi – § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Nie ma z góry określonych formatów i formuł, jakimi należy kierować się przy wybieraniu nazw danych usług. Jednakże organy podatkowe i sądy administracyjne naprowadzają podatników, w jaki sposób mają stosować prawidłowe nazewnictwo.

W związku z powyższym nazwa usługi musi być w taki sposób skonstruowana i widoczna na paragonie, aby nabywca oraz organy podatkowe mogły w łatwy sposób odczytać usługę znajdującą się na wystawionym paragonie. Nabywca musi także wiedzieć jaką usługę dokładnie wykupił oraz sam sprzedawca musi w razie reklamacji i zwrotów wiedzieć, jaka usługa z jego asortymentu została wybrana. Dodatkowo będzie to potrzebne do podporządkowania danej usługi pod odpowiednią stawkę VAT.

Na pewno nie są wystarczające nazwy rodzajowe świadczonych usług, np. „usługa gastronomiczna”. Na paragonie takim powinny znaleźć się nazwy zakupionych dań, posiłków przez klienta. Tak, aby klient wiedział dokładnie co zamówił i za co musi zapłacić oraz aby sam sprzedawca miał pewność jakie dokładnie danie zostało zamówione.

W przypadku zabiegów klinicznych, również nie można posługiwać się nazwami, np. „zabieg medycyny estetycznej” czy „zabieg kosmetyczny”.  Oznacza to, iż na paragonie tym powinny znaleźć się nazwy wykonywanych zabiegów wynikające z udostępnianego klientom cennika świadczonych przez siebie usług.

Jeżeli nazewnictwo usług na paragonach nie będzie prawidłowe, to uniemożliwi to przede wszystkim organom podatkowym weryfikację rozliczeń podatkowych danego podatnika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *