Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?

Pracownik, który chce rozwiązać umowę o pracę często zastanawia się, jaki okres wypowiedzenia mu przysługuje. Wszystko jest oczywiście zależne od rodzaju zawartej umowy oraz przepracowanego okresu u danego pracodawcy, ale nie tylko.

Wypowiedzenie umowy wiąże się z sytuacją, w której jedna ze stron chce zakończyć dany stosunek pracy. Wypowiedzenie składane może być przez pracownika, jak i samego pracodawce.

Uwaga! Wypowiedzenie może być złożone tylko w przypadku podpisania umowy o prace na czas określony, nieokreślony lub na czas próbny.

W związku z powyższym oznacza to, iż wystarczy zgoda tylko jednej strony, aby dokonać zerwania stosunku pracy.

Jednakże należy pamiętać o okresie wypowiedzenia – jest on zależny od pewnych czynników. Tak jak wcześniej wspominaliśmy jest to na pewno zależne od rodzaju zawartej umowy (umowa o pracę na czas określony, nieokreślony lub okres próbny), okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz czasu, na który została zawarta dana umowa.

Okres wypowiedzenia przy umowie:

  • na okres próbny:

Są to umowy terminowe do których liczy się nie tylko rodzaj umowy, ale również czas, na który została zawarta dana umowa.

Jeżeli umowa jest podpisana do dwóch tygodni – okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Jeżeli jest dłuższy niż 2 tygodnie, to przysługuje tydzień. Natomiast w przypadku, gdy umowa na okres próbny jest na 3 miesiące – przysługują 2 tygodnie.

  • na czas określony i nieokreślony:

– W przypadku umowy na czas określony, liczy się rodzaj zawartej umowy, jak również okres zatrudnienia u danego pracodawcy.

Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 m-cy – przysługuje mu 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli był zatrudniony minimum 6 m-cy – okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Natomiast pracownik zatrudniony minimum 3 lata – wynosi aż 3 miesiące.

– W przypadku umowy na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia wygląda, tak jak w przypadku umowy na czas określony. Jednakże daną umowę można rozwiązać jedynie w określonych sytuacjach, z podaniem konkretnej przyczyny rozwiązania umowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *