Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

JPK – nowe obowiązki dla podatników

Od 1 lipca 2018 r. na przedsiębiorców zostanie nałożony nowy obowiązek.

Mianowicie każdy, kto obecnie prowadzi swoją rachunkowość w formie elektronicznej będzie zobowiązany do wysyłania faktur, ksiąg, wyciągów bankowych, stanów magazynowych w formie pliku JPK – ale tylko na żądanie Urzędu Skarbowego!

Oznacza to, >że nie jest konieczne wysyłanie tych plików co miesiąc (tak jak w przypadku pliku JPK_VAT),ale wymagane dane należy posiadać w swoim programie online do prowadzenia ksiąg, w razie gdyby Urząd Skarbowy zgłosił się do nas ze wspomnianym żądaniem.

Podatnicy zobowiązani będą do przekazywania na żądanie US niżej wymienionych plików w formacie JPK:

  • faktury (JPK_FA),
  • księgi rachunkowe (JPK_KR, JPK_PKPiR, JPK_EWP),
  • stany magazynowe (JPK_MAG),
  • wyciągi bankowe (JPK_WB).

 

Kogo dotyczy podany obowiązek?

Nowy obowiązek będzie dotyczył każdego podatnika, który prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy prowadzą księgi podatkowe i dowody księgowe tradycyjnie, w formie papierowej.

W tym przypadku będą obowiązywały następujące zasady:

  • faktury i księgi będą przekazywane na żądanie; nie będzie obowiązku comiesięcznego przekazywania faktur;
  • faktury i księgi będą przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych; inaczej niż w przypadku JPK_VAT możliwe jest ich przekazywanie np. na pendrivie;
  • obowiązek przekazywania faktur w formacie JPK_FA, jak wynika z komunikatu MF, dotyczy obecnie tylko faktur sprzedażowych; faktury zakupowe nie będą musiały być przekazywane w formacie JPK;
  • przekazywać trzeba będzie tylko wskazane księgi lub faktury za okres określony w wezwaniu, gdyż wezwanie będzie musiało zawierać wskazanie rodzaju ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych, które mają być przekazane, oraz okresu, którego dotyczą. Jak czytamy w wyjaśnieniach MF:

Co do zasady, struktury JPK będą stosowane przez organy podatkowe dla okresów już rozliczonych. Możliwe będzie również żądanie dostarczenia danych dotyczących dowodów (faktur), co do których zaistniał już obowiązek ich wystawienia.

MF określa strukturę wszystkich formatów JPK. Jednak do tej pory nie udostępniło jeszcze programu, który umożliwiłby zapisywanie i przekazywanie faktur w formacie JPK.

Jeśli do końca czerwca 2018 r. nic się nie zmieni w tym temacie, podatnicy będą musieli zaopatrzyć się w programy, które umożliwią im wywiązywanie się z tych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *