Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Bilans do KRS tylko w formie elektronicznej

Obecnie 99% podmiotów, które składają swoje sprawozdania finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) są zmuszone do przekazywania Bilansu i RZiS (Rachunek Zysków i Strat) tylko w formie elektronicznej.


W wyniku nowelizacji przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym i innych ustaw od 15 marca br. nie można już przekazać sprawozdania finansowego do sądowego rejestru na papierze a jedynie w formie elektronicznej (art. 19e ust. 1 znowelizowanej ustawy o KRS). To duża rewolucja, ponieważ, jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, do tej pory 99% spółek składało je w formie papierowej.
Przepisy te dotyczą już sprawozdań za 2017 rok jednak tutaj ustawodawca dopuszcza jeszcze możliwość przesłania skanów papierowych dokumentów.

Jak przesłać ww. skany?

„Od 15 marca 2018 r. do 30 września 2018 r., tj. w okresie przejściowym, trzeba będzie:

● sporządzić sprawozdanie finansowe tradycyjnie,

● po podpisaniu zeskanować je, tworząc elektroniczną kopię (skan),

● podpisać tę kopię zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej i

● zgłosić do repozytorium dokumentów finansowych”.

Skany można przesłać za pomocą nowego, bezpłatnego systemu teleinformatycznego udostępnionego przez MS. Należy pamiętać, że przesłanie skanów wymaga podpisania ich podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
Natomiast za bieżący rok sprawozdanie będzie można złożyć już tylko w formie JPK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *