Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jaki jest okres zawieszenia działalności?

Przedsiębiorca może dokonać zawieszenia swojej działalności gospodarczej, jednakże musi pamiętać o tym, iż musi dokonać wyboru na jaki czas chce zawiesić swoją działalność. Przy czym należy jeszcze podkreślić, iż nie jest to zobowiązujące, ponieważ przedsiębiorca może wznowić swoją działalność po krótszym czasie, niżeli ustalił to we wniosku.

Jednakże istnieją pewne limity określające maksymalny okres zawieszenia działalności. Jakie?

Każdy przedsiębiorca może dokonać zawieszenia swojej działalności gospodarczej, jednakże musi trzymać się z góry określonego okresu, na jaki może zawiesić działalność.

 

Okres zawieszenia – możliwy do wyboru

Wyżej wspomniany okres, ustalony jest na minimum 30 dni i maksimum 24 miesiące. Co oznacza, że przedsiębiorca w składanym wniosku o zawieszenie musi ustalić (wybrać) na jaki okres zawiesza swoją działalność – od 30 dni do 24 miesięcy. Jednakże należy pamiętać, iż istnieją od tego pewne wyjątki.

 

Skutki nie wznowienia działalności w wyznaczonym terminie

Dodatkowo warto wspomnieć również o obowiązku wznowienia swojej działalności po upływie określonego we wniosku czasu.

Jeżeli przedsiębiorca nie wznowi swojej działalności może ponieść skutki związane z CEIDG oraz KRS. Między innymi Minister Rozwoju ma prawo do wykreślenia danego przedsiębiorcy (i jego działalności) z CEIDG lub KRS. Mało tego, od 9 maja 2016 roku dzieje się to automatycznie! Co oznacza, że po upłynięciu danego okresu system automatycznie wykreśla przedsiębiorce z CEIDG.

Przedsiębiorca, który chce wznowić swoją działalność musi złożyć stosowny wniosek do organu rejestrowanego – osobiście lub droga elektroniczną (strona CEIDG). Następnie w ciągu 7 dni musi jeszcze udać się do Urzędu Gminy, aby potwierdzić tożsamość – przedsiębiorca zostanie odnaleziony w rejestrze CEIDG po kodzie złożonego wniosku. Przedsiębiorca otrzyma wydrukowany wniosek od urzędnika do podpisania.

Oczywiście przedsiębiorca nie ma obowiązku wznowienia danej działalności może ją również zlikwidować, jednakże musi poinformować o swoich decyzjach stosowne organy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *