Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak optymalizować w firmie koszty ZUS?

Każdej firmie zależy na zmniejszeniu swoich kosztów do minimum, jeżeli jest to możliwe. W szczególności zależy im na zmniejszeniu składek ZUS, które obowiązkowo należy opłacać – ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Osoba, która zdecydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej musi ponosić comiesięczne (wysokie) koszty związane z opłacaniem składek ZUS. Jednakże można skorzystać z udogodnień, które znacznie obniżą koszty z tym związane.

 1. Poniżej przedstawimy stawki obowiązujące dla wszystkich przedsiębiorców oraz stawki, które mogą być alternatywa dla „nowych” przedsiębiorców i mogą znacznie zredukować ich koszty – w szczególności na początku prowadzenia działalności, gdy jest najwięcej kosztów związanych z rozpoczęciem i działaniem nowej działalności.

Na początek ukażemy stawki obowiązujące w bieżącym 2017 rokustawki składek ZUS wynoszą kolejno:

 • zdrowotna – 297,28 zł (do odliczenia 255,99 zł)
 • emerytalna – 499,28 zł
 • rentowa – 204,62 zł
 • chorobowa (dobrowolna) – 62,67 zł
 • wypadkowa – 46,04 zł
 • Fundusz Pracy – 62,67 zł

Łącznie, co miesiąc należy płacić aż 1172,56 zł. Wszystkie składki społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) wynoszą w tym wypadku łączną kwotę 812,61 zł, jednakże bez dobrowolnej składki chorobowej jest to kwota 749,94 zł (nie wliczając tutaj składki zdrowotnej i Funduszu Pracy).

 

2. Alternatywą (o której wspominaliśmy na początku artykułu) są preferencyjne składki ZUS.

Składki te dotyczą osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Dokładniej mówiąc chodzi tutaj o osoby, które:

 • rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005r.,
 • w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym minimalne stawki ZUS dla nowych przedsiębiorców (zwane preferencyjnymi składkami ZUS) wynoszą :

W 2016 r. na ZUS preferencyjny opłacamy składki:

 • zdrowotna – 297,28 zł (do odliczenia 255,99 zł)
 • emerytalna – 117,12 zł
 • rentowa – 48,00 zł
 • chorobowa (dobrowolna) – 14,70 zł
 • wypadkowa – 10,80 zł
 • Fundusz Pracy – brak (nie opłacamy składki na Fundusz pracy w przypadku ZUS preferencyjnego)

Łącznie, co miesiąc należy płacić tylko 487,90 zł. Wszystkie składki społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) wynoszą w tym wypadku łączną kwotę 190,62 zł, jednakże bez dobrowolnej składki chorobowej jest to kwota 175,92 zł (nie wliczając tutaj składki zdrowotnej i Funduszu Pracy).

Podsumowując, zauważmy jak wielka jest różnica kosztów między dwoma rodzajami opłacania składek  ZUS na zasadach standardowych, a minimalnych. Kwota łączna w pierwszy przypadku wynosi aż 1172,56 zł, gdzie wszystkie społeczne składki wynoszą aż 812,61 zł. Natomiast w drugim przypadku jest to kwota zaledwie 487, 90 zł, a wszystkie społecznie składki wynoszą tylko 190,62 zł. Ogromna różnica!

Tak więc dla nowego przedsiębiorcy najlepiej opłaca się korzystać z możliwości obniżenia swoich kosztów poprzez płatność według stawek preferencyjnych składek ZUS. Jednakże przedsiębiorca może opłacać je tylko na początku swojej działalności, a więc przez okres 24. miesięcy.

 

3. Dodatkowo można jeszcze obniżyć swoje koszty w następujących przypadkach:

 • Gdy przedsiębiorca posiada własną działalność gospodarczą oraz inną dodatkowa pracę na umowę o pracę – jeżeli przedsiębiorca prócz prowadzenia własnej działalności dodatkowo posiada jeszcze umowę o pracę (ale za co najmniej minimalne wynagrodzenie), to płaci wybrane składki tylko z tytułu tejże umowy (składka na ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP). Niestety stawka zdrowotna jest płacona w tym wypadku z obu tytułów. Jednakże jest to i tak opłacalne, ponieważ z działalności gospodarczej płacimy tylko składkę zdrowotną w kwocie 297,28 zł. resztę składek opłacamy tylko z tytułu umowy o pracę.
 • Gdy przedsiębiorca posiada własną działalność gospodarczą oraz inną dodatkowa pracę na umowę zlecenie – dany przedsiębiorca opłaca tylko składki społeczne (chorobowa jest nadal dobrowolna) i składkę zdrowotną od tego tytułu, który był wcześniej – działalność lub zlecenie. Dla przykładu można, np. z działalności opłacać tylko składkę zdrowotną, a z umowy zlecenia wszystkie składki. Tak więc w tym wypadku znowu zapłacimy tylko składkę zdrowotną za działalność w kwocie 297,28 zł, a resztę składek opłacimy tylko z tytułu umowy zlecenia.
 • Gdy emeryt prowadzi działalność gospodarczą – gdy dana osoba posiada status emeryta, a jednocześnie prowadzi jeszcze swoją działalność gospodarczą, to wystarczy, iż opłaci obowiązkową składkę zdrowotną.
 • Gdy osoba zakładająca działalność otrzymuje rentę rodzinną – gdy przedsiębiorca zakładający swoją działalność gospodarczą jednocześnie otrzymuje rentę rodzinną, to również ma obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *