Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak optymalizować w firmie koszty ZUS?

Każdej firmie zależy na zmniejszeniu swoich kosztów do minimum, jeżeli jest to możliwe. W szczególności zależy im na zmniejszeniu składek ZUS, które obowiązkowo należy opłacać – ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Osoba, która zdecydowała się na założenie własnej działalności gospodarczej musi ponosić comiesięczne (wysokie) koszty związane z opłacaniem składek ZUS. Jednakże można skorzystać z udogodnień, które znacznie obniżą koszty z tym związane.

 1. Poniżej przedstawimy stawki obowiązujące dla wszystkich przedsiębiorców oraz stawki, które mogą być alternatywa dla „nowych” przedsiębiorców i mogą znacznie zredukować ich koszty – w szczególności na początku prowadzenia działalności, gdy jest najwięcej kosztów związanych z rozpoczęciem i działaniem nowej działalności.

Na początek ukażemy stawki obowiązujące w bieżącym 2017 rokustawki składek ZUS wynoszą kolejno:

 • zdrowotna – 297,28 zł (do odliczenia 255,99 zł)
 • emerytalna – 499,28 zł
 • rentowa – 204,62 zł
 • chorobowa (dobrowolna) – 62,67 zł
 • wypadkowa – 46,04 zł
 • Fundusz Pracy – 62,67 zł

Łącznie, co miesiąc należy płacić aż 1172,56 zł. Wszystkie składki społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) wynoszą w tym wypadku łączną kwotę 812,61 zł, jednakże bez dobrowolnej składki chorobowej jest to kwota 749,94 zł (nie wliczając tutaj składki zdrowotnej i Funduszu Pracy).

 

2. Alternatywą (o której wspominaliśmy na początku artykułu) są preferencyjne składki ZUS.

Składki te dotyczą osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Dokładniej mówiąc chodzi tutaj o osoby, które:

 • rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej nie wcześniej niż 25 sierpnia 2005r.,
 • w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym minimalne stawki ZUS dla nowych przedsiębiorców (zwane preferencyjnymi składkami ZUS) wynoszą :

W 2016 r. na ZUS preferencyjny opłacamy składki:

 • zdrowotna – 297,28 zł (do odliczenia 255,99 zł)
 • emerytalna – 117,12 zł
 • rentowa – 48,00 zł
 • chorobowa (dobrowolna) – 14,70 zł
 • wypadkowa – 10,80 zł
 • Fundusz Pracy – brak (nie opłacamy składki na Fundusz pracy w przypadku ZUS preferencyjnego)

Łącznie, co miesiąc należy płacić tylko 487,90 zł. Wszystkie składki społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) wynoszą w tym wypadku łączną kwotę 190,62 zł, jednakże bez dobrowolnej składki chorobowej jest to kwota 175,92 zł (nie wliczając tutaj składki zdrowotnej i Funduszu Pracy).

Podsumowując, zauważmy jak wielka jest różnica kosztów między dwoma rodzajami opłacania składek  ZUS na zasadach standardowych, a minimalnych. Kwota łączna w pierwszy przypadku wynosi aż 1172,56 zł, gdzie wszystkie społeczne składki wynoszą aż 812,61 zł. Natomiast w drugim przypadku jest to kwota zaledwie 487, 90 zł, a wszystkie społecznie składki wynoszą tylko 190,62 zł. Ogromna różnica!

Tak więc dla nowego przedsiębiorcy najlepiej opłaca się korzystać z możliwości obniżenia swoich kosztów poprzez płatność według stawek preferencyjnych składek ZUS. Jednakże przedsiębiorca może opłacać je tylko na początku swojej działalności, a więc przez okres 24. miesięcy.

 

3. Dodatkowo można jeszcze obniżyć swoje koszty w następujących przypadkach:

 • Gdy przedsiębiorca posiada własną działalność gospodarczą oraz inną dodatkowa pracę na umowę o pracę – jeżeli przedsiębiorca prócz prowadzenia własnej działalności dodatkowo posiada jeszcze umowę o pracę (ale za co najmniej minimalne wynagrodzenie), to płaci wybrane składki tylko z tytułu tejże umowy (składka na ubezpieczenie społeczne, FP i FGŚP). Niestety stawka zdrowotna jest płacona w tym wypadku z obu tytułów. Jednakże jest to i tak opłacalne, ponieważ z działalności gospodarczej płacimy tylko składkę zdrowotną w kwocie 297,28 zł. resztę składek opłacamy tylko z tytułu umowy o pracę.
 • Gdy przedsiębiorca posiada własną działalność gospodarczą oraz inną dodatkowa pracę na umowę zlecenie – dany przedsiębiorca opłaca tylko składki społeczne (chorobowa jest nadal dobrowolna) i składkę zdrowotną od tego tytułu, który był wcześniej – działalność lub zlecenie. Dla przykładu można, np. z działalności opłacać tylko składkę zdrowotną, a z umowy zlecenia wszystkie składki. Tak więc w tym wypadku znowu zapłacimy tylko składkę zdrowotną za działalność w kwocie 297,28 zł, a resztę składek opłacimy tylko z tytułu umowy zlecenia.
 • Gdy emeryt prowadzi działalność gospodarczą – gdy dana osoba posiada status emeryta, a jednocześnie prowadzi jeszcze swoją działalność gospodarczą, to wystarczy, iż opłaci obowiązkową składkę zdrowotną.
 • Gdy osoba zakładająca działalność otrzymuje rentę rodzinną – gdy przedsiębiorca zakładający swoją działalność gospodarczą jednocześnie otrzymuje rentę rodzinną, to również ma obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *