Czy sprawozdanie finansowe składamy w Urzędzie Skarbowym?

To, że niektóre przedsiębiorstwa są zmuszone do sporządzania sprawozdania finansowego – jest jasne. Natomiast to, czy należy go złożyć jeszcze do urzędu skarbowego – nie jest pewne. Wyjaśniamy.

Sprawozdania finansowe składane są w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych lub w inny dzień bilansowy.

Przedsiębiorstwa do których przypisany jest obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych muszą składać swoje sprawozdania do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego – wg art. 69 ust. 1 ww. ustawy.

Jednakże sprawozdanie finansowe musi być również złożone do właściwego urzędu skarbowego w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje oczywiście konsekwencją karną – art. 27 ust 2. ustawy o CIT.

Natomiast spółki zobowiązane są także do dołączenia odpisu uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Inaczej wygląda to u osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych. Oni natomiast podlegają ustawie o PIT – według tej ustawy podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, muszą dołączyć je do rocznego zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia następnego roku.

Podsumowując, wszelkie niedostosowanie się do obowiązków stawianych przez przepisy prawa, np. niezłożenie sprawozdania finansowego do rejestru sądowego bądź urzędu skarbowego rodzi konsekwencje prawne – kara grzywny lub ograniczenie wolności. W tym przypadku rozwiązanie sankcyjne może także zastosować KRS lub właściwy urząd skarbowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *