Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak zaksięgować odwrotne obciążenie u sprzedawcy?

Poniżej umieszczamy praktyczne wyjaśnienie dla sprzedawcy oraz podajemy przykład takiego zaksięgowania odwrotnego obciążenia.

Nabywca jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT, natomiast sprzedawca musi dokonać potwierdzenia transakcji poprzez wystawienie odpowiedniej faktury dokumentującej to zdarzenie.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż wystawiona faktura (z odwrotnym obciążeniem) dla nabywcy, nie może posiadać trzech elementów danych:

  • kwoty podatku,
  • stawki podatku,
  • ani kwoty brutto.

Jednakże musi pojawić się na niej odpowiednia adnotacja (dopisek) – „odwrotne obciążenie”.

W związku z powyższym sprzedawca nie jest zobowiązany do wykazywania wartości podatku VAT w swoich księgach, ale za to kwalifikuje w księgach całą kwotę należności z faktury jako przychód.


Przykład ewidencji (księgowania) u sprzedawcy

  • Przykład 1.

1. Sprzedawca wystawia fakturę sprzedaży dla nabywcy bez ujmowania w niej pozycji VAT.  Księgując taki dokument wpisuje odpowiednią wartość po stronie:

Wn na koncie "201 - Rozrachunki z odbiorcami",

Ma na koncie "730 lub 741 - Przychody ze sprzedaży" (produktów lub towarów).

2. Dodatkowo ewidencjonuje również wystawiony do faktury dokument magazynowy WZ z wydaniem sprzedanych zapasów w odpowiedniej wartości po stronie:

Wn "Koszt własny sprzedanych produktów lub towarów",

Ma "601 - Produkty gotowe" lub "Towary".

 

  • Przykład 2.

Wystawienie faktury VAT „odwrotne obciążenie” za sprzedaż  telefonów komórkowych podatnikowi VAT czynnemu na kwotę 30 000,00 zł.

Konto 200 (Aktywne) - Rozrachunki z odbiorcami
Konto 730 (Przychodowe) - Przychody netto ze sprzedanych towarów

 

  • Przykład 3 – dla podatnika zwolnionego z VAT

Wystawienie faktury za sprzedaż telefonów komórkowych podatnikowi VAT zwolnionemu.

Faktura – sprzedaż telefonów komórkowych podatnikowi VAT zwolnionemu ( nie można zastosować  „odwrotnego obciążenia” dla podatnika VAT zwolnionego)

Konto 730 (Przychodowe) - Przychody netto ze sprzedanych towarów 22 000,00 zł

Konto 221-2 (Aktywne) - Rozliczenie naliczonego VAT 5 060,00 zł

Konto 200 (Aktywne) - Rozrachunki z odbiorcami 27 060,00 zł

Wykaz w deklaracji VAT

Procedure odwrotnego obciążenia sprzedawca wykazuje: w deklaracji VAT-7 (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D) i wykazuje się wartość netto transakcji w pozycji 31.

Podatnik dokonujący dostawy towarów (sprzedawca) objętych procedurą odwrotnego obciążenia zobowiązany jest do składania deklaracji podsumowującej VAT-27. W deklaracji należy wyodrębnić transakcje podlegające ujęciu z każdym kontrahentem osobno. Należy pamiętać o limitach dla wybranych transakcji (art.17 ust. 1c Ustawy VAT). Deklaracje VAT-27 składa się w terminie składania deklaracji VAT tj. miesięcznie lub kwartalnie. W miesiącach, w których nie dokonuje się transakcji objętych w/w procedurą deklaracji nie należy składać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *