Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak używać kasy fiskalnej?

Zakup kasy fiskalnej, następnie jej zarejestrowanie w urzędzie skarbowym to jedna ważna kwestia. Jednakże druga kwestia jest jeszcze ważniejsza, ponieważ pewne czynności muszą być sukcesywnie dokonywanie i pilnowane przez podatnika VAT – jakie?

Po zakupieniu kasy fiskalnej, po jej zarejestrowaniu i dokonaniu fiskalizacji należy sukcesywnie dokonywać kolejnych czynności, których obowiązek jest nałożony przez przepisy prawa.

Mianowicie podatnik zobowiązany jest do:

  • Rejestrowania sprzedaży – rejestrowania każdej sprzedaży i drukowania paragonu fiskalnego lub faktury – oczywiście do każdej dokonywanej sprzedaży. Dodatkowo tak wystawiony paragon fiskalny, czy faktura obowiązkowo musi być przekazana kupującemu.

* Należy podkreślić, iż jeżeli podatnikowi nie działa kasa podstawowa, to zmuszony jest do rejestrowania swojej sprzedaży na kasie rezerwowej. Warto jeszcze wspomnieć, że kopie dokumentów kasowych muszą być przechowywane do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zazwyczaj jest to 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

  • Aktualizacji danych na kasie – podatnik musi na bieżąco weryfikować czy zostały prawidłowo wpisane do kasy: nazwy towarów i usług, stawki podatku, waluta wraz z jej symbolem i wartością przelicznika oraz data i czas.

* W przypadku, gdy wystąpi jakaś awaria kasy, konieczne jest zgłoszenie tego do firmy, która serwisuje kasę/y.

  • Drukowania raportów dziennych i miesięcznych – po całym dniu dokonywania sprzedaży należy wydrukować dzienny raport fiskalny tzn. dobowy. Dodatkowo po całym miesiącu dokonywanej sprzedaży także należy wydrukować kolejny podsumowujący raport tzw. miesięczny raport – do 25. dnia kolejnego miesiąca.

* Należy podkreślić, iż warto drukować wszystkie dokumenty z kasy i trzymać jej kopie na taśmie. Ewentualnie możliwe jest również trzymanie elektronicznych kopii zapasowych – kasa z możliwością elektronicznego zapisu.

  • Prowadzenia książki serwisowej – podatnik, który używa kasy musi cały czas posiadać i prowadzić książkę serwisową. Dodatkowo musi ją udostępniać na żądanie, np. urzędu skarbowego. Podatnik w swojej książce serwisowej wpisuje raporty z fiskalizacji kasy i raporty rozliczeniowe.

* Należy podkreślić, że do książki serwisowej dodatkowo serwisant wpisuje wszystkie naprawy i przeglądy.

  • Przeglądu technicznego kasy fiskalnej – podatnik musi dokonywać regularnego przeglądu technicznego kasy fiskalnej. Oznacza to, że podatnik musi zlecić serwisowi obowiązkowy przegląd, który dokonywany jest nie rzadziej niż co 2 lata.

 

One thought on “Jak używać kasy fiskalnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *