Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe?

Istnieje możliwość wykonania korekty dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc. W jaki sposób można poprawić dane dokumenty?

Wyżej wspomniane dokumenty za dany miesiąc można skorygować składając za ten miesiąc komplet nowych dokumentów. Przede wszystkim należy złożyć deklarację rozliczeniową korygującą ZUS DRA (tutaj należy pamiętać o uwzględnieniu w niej rozliczenia wszystkich ubezpieczonych) oraz imienne raporty miesięczne korygujące (tutaj należy złożyć tylko raporty, które wymagają korekty).

Dodatkowo należy pamiętać, iż deklarację korygującą i imienny raport należy oznaczyć tym samym numerem. Tak więc w bloku numer I, w dwóch pierwszych polach  „Identyfikator…” podaje się kolejny numer za dany miesiąc (np. 02, 03).

Natomiast w przypadku, gdy korekta dotyczy danych z samej deklaracji, to należy złożyć tylko druk ZUS DRA.

Na koniec należy podkreślić, że niektóre błędne dane w deklaracji, czy raportach imiennych możemy również poprawić sami. Przy czym jeśli stwierdzimy rozbieżności między kwotą podstawy wymiaru składek a kwotą składek, za prawidłową przyjmujemy podstawę wymiaru składek.

Zapisujemy dane na koncie osoby ubezpieczonej i rozliczamy konto płatnika składek na podstawie skorygowanych przez nas dokumentów rozliczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *