Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Korekty dokumentów ubezpieczeniowych – ZUS

Jeżeli płatnik składek ZUS dopatrzy się jakichkolwiek błędów w dokumentach ubezpieczeniowych jest zobowiązany do ich skorygowania i przekazania do ZUS.

Wyżej wymienioną korektę należy wykonać i dostarczyć do ZUS w ciągu 7 dni od powstania danej zmiany.

Aby dokonać zmiany dany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, należy wypełnić formularz ZUS ZIUA.

Aby dokonać zmiany kodu tytułu ubezpieczenia, rodzaju ubezpieczeń czy daty zgłoszenia do ubezpieczeń należy najpierw daną osobę wyrejestrować z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA, a następnie wprowadzić prawidłowe dane i ponownie zgłoś daną osobę do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA lub ZZA.

Natomiast, aby zmienić lub skorygować dane członka rodziny osoby ubezpieczonej, najpierw należy wyrejestrować daną osobę z nieaktualnymi (błędnymi) danymi i ponownie zgłoś do ubezpieczenia z aktualnymi (prawidłowymi) danymi na formularzu ZUS ZCNA.

Jak wspominaliśmy już wyżej, dokumenty korygujące muszą być złożone w ciągu 7 dni (licząc termin od dnia kiedy zostanie przez nas dostrzeżony błąd lub od kiedy ZUS nas o tym poinformuje) lub w ciągu 30 dni, od kiedy przesłany zostanie do nas protokół kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *