Ryczałt zawiera w sobie 7 rodzajów stawek, które uzależnione są od tego, jaki rodzaj działalności prowadzi dany przedsiębiorca.
Ryczałt, tak jak KPiR jest uproszczoną formą rozliczeń. Każdy przedsiębiorca, który wybiera jako formę rozliczeń „Ryczałt” jest zmuszony do płacenia podatku od swojego przychodu..
Między innymi wyróżnia się 5 podstawowych stawek Ryczałtu, są to kolejno: 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20% .
Poszczególne stawki ryczałtu są uzależnione od rodzaju działalności. Szerzej opisane informacje znajdują się w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Poszczególne stawki ryczałtu są przeznaczone dla różnych grup zawodowych. Między innymi:
- 3% – dotyczy przychodu z działalności gastronomicznej, za wyjątkiem sprzedaży napoi o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z usług w zakresie produkcji zwierzęcej, z usług w zakresie handlu.
- 5,5% – dotyczy przychodu z robót budowlanych, osiągnięte dzięki przewozowi ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
- 8,5% – dotyczy, np. świadczących usługi gastronomiczne w zakresie sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, zajmujących się konserwacją oraz naprawą maszyn biurowych, liczących oraz księgujących, prowadzenia przedszkoli, zapobiegania oraz zwalczania pożarów.
- 17% – dotyczy, np. obsługi centrali radio-taxi, pośrednictwa w organizacji wyjazdów turystycznych.
- 20% – dotyczy to, np. tłumaczy, nauczycieli udzielających korepetycji, lekarzy, położnych i pielęgniarek, techników dentystycznych.
Dodatkowe 2. pozostałe stawki ryczałtu, które są bardzo rzadko używane to 2% i 10% i dotyczy:
- 2% – przychód uzyskany ze sprzedaży wyrobów przetworzonych w inny sposób niż przemysłowy produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z własnej uprawy i hodowli lub chowu.
- 10% – odpłatne zbywanie praw majątkowych lub nieruchomości.