Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest karta podatkowa?

Karta podatkowa jest dosyć często używaną formą opodatkowania, ponieważ polega na opłacaniu tylko stałej kwoty podatku. Oznacza to, że nie ważne jaka jest faktyczna wartość uzyskanych przychodów, kwota podatku zawsze będzie taka sama, niezmienna.

Podatnicy, którzy korzystają z opodatkowania kartą podatkową nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, czy składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jednakże w zamian za to muszą prowadzić księgę ewidencji zatrudnienia – pracowników w swojej firmie.

Stały podatek ustalany jest co roku (i jest ważny przez rok) uzależniony jest od wielu czynników, takich jak: rodzaj działalności, liczba zatrudnionych pracowników etc.

Jednakże nie oznacza, to iż podatnicy tacy nie są zmuszeni do wystawiania dowodów potwierdzających dokonania transakcji. Podatnicy Ci są zobowiązani do wydawania rachunków i faktur na żądanie klienta. Zmuszeni są również do ich archiwizowania (przechowywania) przez okres 5. lat.

Przykładowe firmy z opodatkowaniem w formie karty podatkowej, np. usługi transportowe, usługi gastronomiczne, rozrywkowe, korepetycje, handel detaliczny wyrobami spożywczymi etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *