Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Faktura eksportowa – sprzedaż poza granice własnego kraju

Jak sama nazwa mówi, faktura eksportowa dotyczy formalności związanej z eksportem towarów i usług poza granice naszego kraju do krajów unijnych, ale nie tylko.

Podstawowym dokumentem, który potwierdza sprzedaż poza granice kraju i na podstawie, którego urząd celny zezwala na wywóz towaru jest właśnie faktura eksportowa (FVE). Stawka VAT transakcji zawsze wynosi 0% – zgodnie z obecną ustawą podatku VAT.

Faktury eksportowe zazwyczaj wystawiane są w języku angielskim (np. poprzez internetowe programy do wystawiania faktur) wraz z walutą, ale mogą być również wystawione w języku polskim. Jednakże wiąże się to z pewnym problemem dla kontrahenta, który będzie musiał daną fakturę przetłumaczyć oraz przeliczać wartość transakcji na walutę obowiązującą w jego kraju. Warto więc stworzyć fakturę dwujęzyczną lub tylko w wersji angielskiej wraz z daną walutą – tak jak oferują to obecne programy elektroniczne. W kwestii waluty sprawa jest dosyć prosta ponieważ w całej Unii w większości krajów obowiązuje waluta euro.

Przy wystawianiu takiej faktury ważne jest ustawienie kraju, wpisanie NIP-u unijnego oraz należy także określenie kursu waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *