Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – lipiec 2018

Już od tego roku, papierowe zwolnienia lekarskie (L4) zostaną całkowicie zastąpione przez elektroniczne zwolnienia lekarskie, wystawiane przez lekarzy i wysyłane bezpośrednio do ZUS i pracodawcy.

Zmiany przepisów odczują zarówno lekarze wystawiający e-zwolnienia, pracownicy i pracodawcy. Nowy obowiązek wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2018 roku.

Lekarze nie będą musieli wypisywać zwolnień ręcznie na papierze (formularz ZUS ZLA). Wszystkie czynności wykonają elektronicznie za pomocą komputera i platformy udostępnionej przez ZUS. Wymagane dane pacjenta oraz jego pracodawcy będą domyślnie uzupełnione w systemie po wpisaniu przez lekarza numeru PESEL. Po wystawieniu tzw. e-zwolnienia , lekarz przekaże je, również drogą elektroniczną do ZUS a ten udostępni je bezpłatnie płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego.

Pracownicy zostaną zwolnieni z obowiązku przekazywania zwolnienia osobiście do pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Dzięki temu rozwiązaniu chory pracownik nie będzie zmuszony przyjeżdżać do firmy w celu dostarczenia zwolnienia, wysyłać do niej członka rodziny lub martwić się czy wysłane zwolnienie zostanie dostarczone na czas do pracodawcy.

Zmiany w przypadku pracodawców nie będą aż tak bardzo odczuwalne. Muszą oni posiadać profil informacyjny na PUE. Tworzy się go online i bezpłatnie za pomocą systemu udostępnionego przez ZUS – Platformy Usług Elektronicznych. Profil tworzony jest dla osoby fizycznej a żeby z niego skorzystać, płatnik musi być posiadaczem tzw. profilu zaufanego(EPUAP).
W systemie PUE będzie wydzielone specjalne miejsce, w którym dostępne będą elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika. W związku z czym, po wystawieniu e-zwolnienia przez lekarza, pracodawca automatycznie otrzyma zaświadczenie o niezdolności do pracy pracownika.

Dodatkowo pracodawca zyska cenne ułatwienie – nie będzie zmuszony do kontrolowania tego, czy pracownik dostarczył mu zwolnienie w odpowiednim terminie. Co ważniejsze system ten pozwoli pracodawcy na łatwiejszą kontrolę zwolnień i ukróci proceder nadużywania ich przez pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *