Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Formy rachunkowości

Rachunkowość wykorzystywana może być we wszystkich jednostkach gospodarczych i w różnych warunkach działalności przedsiębiorstw.

Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia rachunkowości, a więc księgowości zgodnie z tym, jaką działalność prowadzą – forma działalności.

Jeżeli są to małe podmioty samodzielne, spółka cywilna lub jawna, to muszą prowadzić uproszczoną księgowość – KPiR lub Ryczałt. W tym wypadku odpowiedzialność jest osobista, kapitał własny oraz brak odrębnej osobowości prawnej.

W przypadku spółek partnerskich, komandytowych, sp. z o.o, S.A., stowarzyszenie, fundacja itd. zobowiązani są do prowadzenia pełnej księgowości – Księgi Rachunkowe. W tym wypadku odpowiedzialność jest do wartości sum komandytowych lub majątkiem osoby prawnej, osobowość jest odrębna, a kapitał zakładowy (osoby prawnej).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, iż uproszczona księgowość jest zdecydowanie prostszą formą prowadzenia księgowości oraz jej koszty są stosunkowo nisze. Natomiast pełna księgowość (jak sama nazwa wskazuje) jest bardziej szczegółowa i tym samym trudniejsza w samodzielnym jej prowadzeniu przez przedsiębiorców. Dodatkowo koszty jej prowadzenia są zdecydowanie wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *