Niektórzy już wiedzą, iż obecnie wystawiane są elektroniczne zwolnienia lekarskie – dokładniej mówiąc od 2016 roku. Co się z tym wiąże? Co nastąpi z nowym rokiem 2018?
Jak wspomniano już wyżej od 2016 roku wprowadzono ułatwienia dotyczące wystawiania, jak również pobierania zwolnień lekarskich. Nie są one jeszcze obowiązkowe, ponieważ zdarzają się przypadki, iż zwolnienia wystawiane są jeszcze w formie papierowej – i jest to możliwe. Wersje papierowe wystawiane są na formularzach ZUS ZLA. Jednakże z nowym rokiem zostanie to zlikwidowane i powstanie obowiązek wystawiania zwolnień tylko w formie elektronicznej (formularz e-ZLA)!
Obecnie pracodawcy mają możliwość pobierania zwolnień lekarskich swoich pracowników – oczywiście takie zwolnienia wystawiane są w formie elektronicznej. Aby jednak móc pobierać takie zwolnienia, należy posiadać profil płatnika składek na PUE ZUS.
Z nadejściem nowego roku 2018 nastąpi kolejna zmiana. Lekarze będą wystawiali zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Oczywiście wersje papierowe nie zostaną od razu zlikwidowane z początkiem roku, ponieważ tę formę zwolnień będzie można stosować jeszcze do końca czerwca 2018 roku.
Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Jeśli lekarze wybiorą elektroniczną formę wystawiania zwolnień nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA.
Jak to wygląda w praktyce?
- Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS.
- ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS – nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby).
- Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.