Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

E-składka – łatwiejsze rozliczanie i opłacanie składek

Od nowego 2018 roku nastąpią kolejne zmiany dotyczące ułatwień przy rozliczaniu i opłacaniu składek. Warto zapoznać się więc z tematem nowego pojęcia e-składki.

Jak wspomniano powyżej od nowego 2018 roku umożliwia się przedsiębiorcom opłacanie składek na indywidualny numer rachunku składkowego jednym zwykłym przelewem.

Każdy przedsiębiorca otrzyma numer rachunku składkowego składający się z 26 znaków. W danym numerze będzie znajdował się numer identyfikujący ZUS (cyfry od trzeciej do dziesiątej!) oraz numer NIP (ostatnie 10 cyfr). Informację o indywidualnym numerze rachunku składkowego przedsiębiorcy otrzymają listem poleconym od ZUS. Listy wysyłane są już od 1 października 2017 r.

W związku z powyższym każdy przedsiębiorca będzie dokonywać jednego przelewu do ZUS. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać trzech lub czterech przelewów miesięcznie, ponieważ będzie od teraz wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dzięki zastosowaniu powyższej czynności wpłatę każdego przedsiębiorcy ZUS podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zus dokona tego na podstawie składek z ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez przedsiębiorce albo utworzonej przez ZUS, jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z jej przekazywania). Podzieloną wpłatę ZUS rozliczy na najstarsze zadłużenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *