Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Przedsiębiorcy muszą wiedzieć także, kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Według ustawy o podatkach od towarów i usług, dokładniej mówiąc według art. 20. [Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów] tej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika. Jednakże nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy (z zastrzeżeniem ust. 4 oraz art. 20a.).

To samo w przypadku wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, obowiązek powstaje właśnie w momencie wystawienia takiej faktury, jednakże nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio).

Natomiast w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wykonywanej w sposób ciągły (przez okres dłuższy niż miesiąc), uważa się ją za dokonaną z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że obowiązek podatkowy powstaje również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu. Obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania danych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *