Faktura zaliczkowa a faktura końcowa

Kwestia różnic budzi nieporozumienia. Wielu przedsiębiorców nie do końca wie jaką fakturę wystawić do pierwotnej faktury zaliczkowej – kolejną fakturę zaliczkową, czy fakturę końcową.  

Przedsiębiorca wystawiają pierwszą fakturę zaliczkową wpisuję łączną wartość faktury jako, np. 10 tys. Jednakże zaliczkę (a więc kwotę zapłaconą) rejestruje na kwotę 2 tys.

Do ww. faktury może dodać wiele faktury zaliczkowych, w zależności od tego ile zaliczek wpłaci dany klient i w jakich kwotach.

W sytuacji, gdy klient zapłaci już ostatnią część należności za fakturę przedsiębiorca decyduje się na wystawienie kolejnej faktury zaliczkowej (a więc ostatniej). Jeżeli jednak klient ma dopiero opłacić ostatnią część należności z faktury, to przedsiębiorca musi wystawić fakturę końcową i na jej podstawie dopiero będzie mógł rozliczyć całą fakturę (dopiero po opłaceniu ostatniej kwoty przez klienta).

9 Comments

  1. rafał

    Witam.

    Co kiedy klient wpłacił przedpłatę np 28 września a towar wysyłamy 2 października.

    Czyli dostawa (sprzedaż towaru wg prawa następuję w nowym miesiącu. Czy muszę wystawić fakturę zaliczkową czy wysyłając towar 1 paźdź wystawiam ffakturę końcową z datą wpłaty 28 września i datą sprzedaży (dostawy) orientacyjnie 2 października?

    Wiem że kiedy ja kupuje coś na nternecie wszyscy wysyłają mi zwykłą fakture niezależnie kiedy bym zapłacił i dostał towar. Jednak czytając artykuły wszędzie słyszę o obowiązku wystawienia zaliczkowej

  2. Krzysztof

    Witam,
    Bardzo ciekawy wpis. Jednakże, w co w sytuacji gdy klient (podmiot gospodarczy) wpłaca zaliczkę nie określiwszy dokładnie towaru który chcę kupić? np. celem uzyskania dodatkowego rabatu lub powiedzmy zostawiając sobie tym samym czas na wybór koloru.
    Spotkałem się z opinią, iż zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, brak określenia dokładnego charakteru towaru będącego przedmiotem zakupu, nie pozwala na wystawienie jakiegokolwiek dokumentu sprzedaży. Czy opinia ta jest słuszna? Skutkuję to bowiem, że obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano wpłaty, nie zostanie dotrzymany. Pieniądze zaś „leżą” na koncie zaksięgowane jedynie dowodem wpłaty do czasu częściowego przynajmniej określenia charakteru towaru kiedy to, jak wynika z Państwa wpisu, ponieważ kwota wpłacona przewyższa wartość sprzedaży, wystawiamy fakturę zwykła.
    Proszę o opinię na ten temat.
    Pozdrawiam
    Krzysztof

    1. admin

      Szczerze mówiąc jest to jeden z tych tematów na który można by książkę napisać, bo zahacza o kwestię tego kiedy już doszło do sprzedaży, a kiedy nie, oraz o to kiedy zaliczka wpłynęła, kiedy nie. Bo jeśli wpłynęło na nasze konto 5000 zł, ale dane przelewu nie wskazują dokładnie za co i od kogo (np. osoba prywatna kupuje na firmę-pracodawcę), to czy potraktować to jako zaliczkę i wystawić fakturę (na kogo? na jaką usługę/produkt?), czy zwrócić pieniądze (już widzę jak każdy przedsiębiorca zwraca taką kwotę :), czy grzecznie czekać aż ktoś się zgłosi?

      Co do przedstawionej opinii można jedynie gdybać i prosić prawników o wydawanie opinii, z którą i tak Urząd Skarbowy może się nie zgodzić. Naszym zdaniem w takiej sytuacji należy poczekać do chwili aż klient określi dokładnie co chce kupić, i poda dane do faktury – dopiero w tym momencie można mówić o dacie sprzedaży i otrzymania zaliczki. Ponieważ sytuacja taka może być kwestionowana przez fiskusa dlatego zalecamy zwrócić się w takiej sprawie do Izby Skarbowej o wydanie wiążącej interpretacji prawnej. To koszt 40 zł ale dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie w przypadku kontroli.

  3. Bejbe

    – Czy można wystawić fakturę końcową „zerową”? Nie! Przepisy wyraźnie tego zabraniają.

    Czy mogłabym poprosić o podanie dokładnego artykułu (przepisu), który o tym traktuje?

    1. admin

      Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2009 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług:

      „6. Jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1—3, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 9.”
      Przy czym warto zauważyć iż punkt ten znika w najnowszej wersji rozporządzenia.

  4. Kasia

    Cytuję:”Przykładowo – klient kupił 100 telefonów po 500 zł, łączna wartość zamówienia wynosi więc 50 000 zł. Klient wpłaca zaliczkę w wysokości 10 000 zł. Fakturę zaliczkową wystawiamy wpisując wartość całego zamówienia na 50 000, zaś kwotę wpłaconą na 50 000.” Czu kwota wpłacona to na pewno 50.000? Może jednak 10.000?

  5. Malina

    Witam,

    jak można się z Państwem skontaktować inaczej niż poprzez komentarz do artykułu?

    Pozdrawiam
    Malina

    Odp. administracji: Wyłącznie przez komentarz do artykułu i podanie w nim adresu e-mail i pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *