Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy można anulować błędnie wystawioną fakturę?

bussines-36

Pracownicy czasami sporządzają nieprawidłowe faktury, nawet przy pomocy programu komputerowego potrafią wygenerować złe faktury — błędnie wskazują ceny, ilości lub mylą się w podawaniu danych osobowych nabywcy.

Gorzej jeżeli faktury te (błędnie wystawione) zostaną wydrukowane. Czy można taką fakturę następnie anulować?

Faktura wydrukowana, ale NIE wprowadzona do obrotu prawnego (czytaj: żaden z dwóch egzemplarzy wystawionej i wydrukowanej faktury nie został wysłany do kontrahenta (firma posiada oba egzemplarze faktury — sprzedawcy i nabywcy)), to przedsiębiorca ma prawo anulować błędnie wystawioną fakturę.

Natomiast w sytuacji, gdyby wydrukowana błędnie faktura trafiła w ręce nabywcy, a więc byłaby już wprowadzona do obrotu prawnego, przedsiębiorca nie miałby możliwości anulowania danej faktury. Do błędnie wystawionej faktury mógłby dokonać korekty – wystawić fakturę korygującą (chyba, że błąd byłby na tyle drobny, że nabywca sam mógłby wystawić do niej notę korygującą i odesłać sprzedawcy).

Jednakże istnieje jeszcze jedna sytuacja, gdy faktura może być jednak anulowana. Wyjątek ten ma miejsce, gdy błędna faktura została odebrana przez kontrahenta, ale kontrahent dokonał zwrotu faktury z powrotem do sprzedawcy. W tym wypadku przedsiębiorca może daną fakturę anulować, ponieważ nadal będzie posiadał dwa egzemplarze faktury.

Podsumowując, według prawa należy rozumieć poprzez wystawienie faktury — sporządzenie danego dokumentu i wysłanie do nabywcy, co oznacza, że faktura jest w obiegu prawnym. Jednakże w momencie, gdy jednak wystawiona faktura nie została wysłana do kontrahenta, ani opłacona (czytaj: tak więc nie została wprowadzona do obrotu prawnego) można uznać ją za możliwą do anulowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *