Niektórzy przedsiębiorcy są zmuszeni do rejestrowania swoich transakcji na kasie fiskalnej. Kupienie kasy fiskalnej to jedno, ale przedsiębiorcy zastanawiają się czy muszą zgłaszać zakup tejże kasy?
Każdy podatnik po zakupie kasy fiskalnej musi ją nie tylko zgłosić do Urzędu Skarbowego, ale również dokonać jej fiskalizacji. Jeżeli chodzi o kwestię płatności, to podatnik zmuszony jest do dokonania opłaty tylko za fiskalizację, natomiast rejestracja kasy jest darmowa.
W związku z powyższym cały proces wygląda w następujący sposób:
NA POCZĄTEK: Każdy przedsiębiorca po zakupie kasy fiskalnej musi dokonać jej fiskalizacji, w tym celu musi uiścić do Urzędu Skarbowego odpowiednią kwotę za uruchomienie pamięci kasy fiskalnej – wpisanie do niej unikatowego numeru kasy. Za wpis unikatowego numeru kasy odpowiedzialny jest serwis, który posiada odpowiednie uprawnienia nadane przez producenta lub importera.
W związku z powyższym cały proces fiskalizacji kasy fiskalnej polega na wpisaniu numeru NIP podatnika do pamięci fiskalnej oraz na włączeniu pamięci – domyślnie kasa fiskalna jest prawnie nieaktywna.
NASTĘPNIE: Dopiero po fiskalizacji podatnik może zarejestrować swoją kasę fiskalną w Urzędzie Skarbowym, a więc musi zgłosić do właściwego urzędu skarbowego jej instalację.
Zgłoszenie musi być złożone do urzędu skarbowego, w którym jest zarejestrowany dany podatnik VAT. Należy przekazać daną informację do US do 6 dni – licząc termin od daty zainstalowania kasy rejestrującej. Oczywiście, dane zawiadomienie musi być złożone przed dokonywaniem ewidencji na kasie sprzedaż.
W zawiadomieniu tym musi być określona ilość stanowisk, a więc całkowitą liczbę kas, które będą wykorzystywane w przedsiębiorstwie, oraz wskazujesz miejsca – adresy instalacji wszystkich kas.
Jednakże należy tutaj pamiętać, iż czynność zgłaszającą musi wykonać nie tylko podatnik, ale również służby serwisowe, które wykonały fiskalizację.
NA KONIEC: Po wykonaniu powyższych czynności przez podatnika, Urząd Skarbowy nadaje urządzeniu indywidualny numer ewidencyjny, który powinien zostać umieszczony w „Książce serwisowej”. Numer ewidencyjny musi być również widoczny i na trwałe umieszczony na obudowie urządzenia fiskalnego.
Jednakże należy tutaj pamiętać, że jeżeli siedziba i miejsce dokonywania rozliczeń podatkowych ulegnie zmianie, podatnik musi zgłosić ten fakt we właściwych (poprzednim i nowym) urzędach skarbowych. Zadaniem tych urzędów jest dokonanie zmiany numerów ewidencyjnych a następnie poinformowanie o tym podatnika. Ten z kolei ma obowiązek dokonania aktualizacji wpisów do książek serwisowych kasy.
Zawiadomienie o nadanym numerze ewidencyjnym podatnik otrzyma maksymalnie w ciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku.