Przedsiębiorcy mają obowiązek składania różnych deklaracji, nie tylko tych związanych z księgowością (jak np. VAT-7, plik JPK), ale również deklaracje związane kadrowo-płacowo (zeznania roczne PIT, ZUS DRA itp.).
Przede wszystkim warto wiedzieć czym jest deklaracja ZUS DRA, kto powinien ją wysyłać i jak często.
ZUS DRA to deklaracja rozliczeniowa, zawierająca informacje o składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i o wypłaconych świadczeniach.
Powyższa deklaracja składana jest obowiązkowo co miesiąc, ale tylko przez przedsiębiorcę (pracodawcę) zatrudniającego pracowników. W tym wypadku składa on deklarację za pracowników wraz z imiennymi raportami. Oznacza to, że za każdego pracownika składa on deklarację ZUS DRA, która zawiera w sobie dodatkowo raporty imienne – ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA. Poszczególne rodzaje raportów imiennych informują o różnych należnych składkach. Pierwszy raport imienny dotyczy składek i wypłaconych świadczeń. Drugi raport dotyczy natomiast składek na ubezpieczenie zdrowotne, zaś ostatni wypłaconych świadczeń i przerwach w opłacaniu składek.
Natomiast przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność ma obowiązek przekazania tylko jednej deklaracji (jeżeli składa ją za pierwszy pełny miesiąc; w miesiącu założenia firmy i tym samym podleganiu ubezpieczeniom), a maksymalnie dwóch deklaracji (jeżeli rozpoczął swoją działalność w trakcie miesiąca a nie na jego początku). Tak więc przedsiębiorca, który rozpocznie swoją działalność z dniem pierwszego miesiąca wystarczy iż złoży jedną deklaracje za pierwszy pełny miesiąc, jeżeli jednak rozpocznie swoją działalność w środku miesiąca i nie ma możliwości złożenia deklaracji za pełny pierwszy miesiąc, zmuszony jest do złożenia dwóch deklaracji – za miesiąc, w którym założył daną działalność oraz za kolejny.