Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy faktury wewnętrzne nadal obowiązują?

Czy nadal faktury wewnętrzne mogą być wystawiane przez przedsiębiorców?

Według nowych przepisów prawa nie jest już możliwe wystawianie faktur wewnętrznych. Od 1 stycznia 2014 roku prawo do wystawiania faktur w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, (dla której podatnikiem był ich nabywca) oraz świadczenia usług (dla którego podatnikiem był ich usługobiorca) zostało uchylone – ustawa o VAT art. 106 ust. .

Jednakże w tej kwestii istnieje jeszcze praktyczna teoria tego, co faktycznie dzieje się wśród przedsiębiorców. Mimo, iż prawo zostało zniesione w praktyce niektórzy podatnicy w dalszym ciągu posługują się tym dokumentem. Jest to oczywiście prawidłowe, ponieważ w żadnym zapisie nie ma nakazu, co do stosowania takie faktury w obrocie gospodarczym. Oczywiście dowód księgowy na podstawie którego rozliczana będzie ww czynność powinien zawierać wszystkie dane, jakie wcześniej zawierała faktura wewnętrzna.

„(…) Odejście od obowiązku dokumentowania wskazanych w uchylonym przepisie art. 106 ust. 7 ustawy czynności fakturami wewnętrznymi, oznacza możliwość prowadzenia przez podatnika dowolnej dokumentacji, która takie czynności będzie odzwierciedlać. Podatnicy nadal mogą wystawiać faktury wewnętrzne, jeśli taka będzie ich wola (podkreśl. red.). – Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2017 r., nr 3063-ILPP1-1.4512.137.2016.1.OA. Organ podatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *