Kiedy umieszczamy podstawę prawną na fakturze?

Podstawa prawna na fakturze umieszczana jest tylko w określonych przypadkach – jakich?

Ogólnie rzecz biorąc nie należy dokumentować faktury sprzedaży z wyzywaniem podstawy prawnej, ale przy określonych stawkach 0%, 5%, 8% lub 23%.

Według art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku towarów i usług:

19) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 – wskazanie:

a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,

b) przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub

c) innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;

W związku z powyższym oznacza to, iż powyższy obowiązek umieszczania podstawy prawnej dotyczy faktur, które dokumentują sprzedaż zwolnioną od podatku (z zastrzeżeniem przepisów § 3 pkt 2 i 3 r.f.). W danej fakturze należy wskazać więc wyżej wymienione podstawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *